| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da niste idei in legatura cu "Cum ne exprimam opinia?"
Am de facut pe maine la dirigentie, si nu gasesc nici un site de pe care sa ma inspirhee hee
Daca stiti, puneti un link, sau daca nu, parerea voastra despre exprimarea opiniei, cum sa o faci, cum sa nu o faci...etc
FUNDAAAA CU SIGURANTA pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| BABYFACE1989 a răspuns:

Pentru a ti exprima opinia trebuie in primul rand sa te afli in tema cu subiectul asupra caruia iti dai cu parerea, sa il cunosti, nu sa ti dai cu parerea aiurea.In al doilea rand trebuie sa fie civilizat formulata, si sa ai pregatite argumentele care iti sustin opinia, deoarece cei din jurul tau poate nu sunt de acord

1 răspuns:
| deadea23 a răspuns:

Exprimarea opiniei are nevoie de informaţiile necesare pe care doar noi ştim dacă le deţinem sau nu. Indiferent de cât de deştept poate fi un om, dacă nu a trecut printr-o situaţie mai delicată nu-şi poate exprima opinia despre un anumit caz, nu?
În fiecare persoană există câte un bine, câte o informaţie care ar putea ajuta, dar cum nu suntem deloc uniţi şi nu sărim în ajutor, degeaba!
Cum ne exprimăm opinia? Trebuie să fim bine informaţi şi să ştim despre ce vorbim şi ce sfaturi dăm, pentru că persoana respectivă are nevoie de ajutor.