| Helena0501 a întrebat:

Saptamana aceasta merg la olimpiada de romana si as avea nevoie de un raspuns la o intrebare. Am gasit intr-o varianta un exercitiu in care trebuie sa ne exprimam opinia despre romanul preferat, insa nu am mai facut astfel de lucruri. Ma puteti ajuta cu niste conectori sau un exemplu pe cartea voastra preferata?

Răspuns Câştigător
| cool1 a răspuns:

Usor.Sa luam de exemplu Baltagul.Cine sa nu-l stie?! Intai scrii definitia romanului. Apoi incepi cu,, un prim argument,, si aici il rezumi in cateva randuri.Un alt argument este ...aici il comentezi cu cuvintele tale si scrii invatatura.Mai poti adauga daca stii comentarii asupra cartii ale unor scriitori faimosi.In concluzie, am o opinie foarte buna despre romanul meu preferat..., fiind educativ, interesant si captivant.Cam asa da te adaptezi situ
dupa cartea ta preferata.

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Helena!
Conectorii de exprimare a opiniei sunt: "In oppinia mea'', "In viziunea mea'', "Consider ca'', "Cred ca'', "Sunt de parere ca'' etc
De introducere a argumentelor: "In primul rand'',"In al doilea rand'', "Mai mult decat atat'', "In plus'', "Nu in ultimul rand'' etc
De exemplificare: "De exemplu'', "Spre exemplu'', "De pilda''
De exprimare in concluzie: "Deci'', "Asadar'', "In concluzie'' etc
Mult succes la olimpiada! O seara faina!

| AndreeaSaZicem a răspuns:

Exprimare de opinie este eseul acela care in introducere scriem:"consider ca." in cuprins scriem minim doua argumente :"primul argument pe care il aduc sustinandu-mi opinie" sau "in primul rand" iar in incheiere scriem concluzia: "in concluzie cartea este carte mea preferata pentru ca..."