| LovelyGirl_3607 a întrebat:

Imi puteti explica ce inseamna cuvantul " lamuri "?
As vrea sa imi scrieti si ceva exemple (propozitii cu cuvantul respectiv), ca sa inteleg mai bine, pe google nu sunt exemple. sad

va multumesc.

Iulia

Răspuns Câştigător
| Raluuuuu a răspuns:

laughing bine...

a lamuri =a face pe cineva sa inteleaga ceva

exemple:
Eu te lamuresc pe tine in aceasta privinta
Lamureste-ma si pe mine...nu inteleg acest cuvantlaughing

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti explicatia pe dexonline.ro, cauti cu lamură, lamuri este pluralul. Nu-i nimic de neinteles. Numai bine!

| EuSiCuMine a răspuns:

Daca te referi la :
"a lamuri " inseamna a da detalii de la cap la coada unei persoane despre un anumit subiect. Adica sa-i explii in detaliu pentru a intelege.
De exemplu : L-am lamurit pe Gogu cum se face tema la mate.(i-am explicat-o foarte bine)
Sper ca asta fost, numai bine:*

| bistriteanul a răspuns:

Poate intelegi mai bine daca accesezi link-ul asta: http://dexonline.ro/definitie/lamuri

| An0N1M a răspuns:

Pai cand lamuresti pe cineva inseamna ca ii explici acel lucru ca sa'l inteleaga.De ex:Eu l-am lamurit pe Mihai cu tema la mate.
Funda?big grin

| Francesca17 a răspuns:

A lamuri=a face pe cineva sa inteleaga, sa priceapa!
Propozitii: El i-a lamurit problema!
L-a lamurit cu tema la Engleza!
M-am lamurit de intrebarea examenului etc happy! Ai inteles Iuly? Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Paulicamm a răspuns:

A LĂMURÍ ~ésc tranz. 1) (probleme, texte, lucruri neînțelese etc.) A face înțeles, comentând și dând informații necesare; a explica; a arăta. 2) (persoane) A ajuta să înțeleagă lucruri neclare, obscure. 3) A face să se lămurească. /Din lamură

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stii ce inseamna " a lamuri"? Doamne.in ce clasa esti mai fata?
Gasesti pe dexonline tot ce vrei si ce nu vrei! Deci partea cu "nu am gasit" e stupida aici!
Aveai timp oricum pana la toamna sa descoperi si singura, dar cred ca nu mai ai activitati si ne-ai gasit pe noi "marii oratori"!

Răspuns utilizator avertizat
| Andra2012 a răspuns:

LĂMURÍ, lămuresc, vb. IV. 1. Tranz. și refl. A ajuta pe cineva să înțeleagă sau a înțelege, a ajunge să înțeleagă ceva. ♦ Refl. recipr. A ajunge la o concluzie, la înțelegerea unui lucru în urma unei discuții în care s-au dezbătut aspectele neclare, contradictorii. 2. Tranz. A face să fie clar, înțeles de cineva; a clarifica, a desluși. ♦ Refl. A deveni limpede, clar, explicit pentru cineva. 3. Refl. (Despre obiecte) A apărea vederii în mod distinct; a se contura cu claritate. 4. Tranz. și refl. (Înv.) A face să devină sau a deveni curat, lipsit de corpuri străine, pur. – Din lamură.

| GuitarCrazy a răspuns:

LĂMURÍ - a (se) clarifica, a (se) descurca, a (se) desluși, a (se) elucida, a (se) explica, a (se) limpezi, a (se) preciza.

Te-ai lamurit big grin?

| onukaaa a răspuns:

A lamuri = a ajuta pe cineva sa inteleaga sau a intelege.

ex : Eu m-am lamurit in legatura cu exercitiile.
Am lamurit-o ce inseamna "lamurit " etc laughing