| danut1344 a întrebat:

Imi puteti spune poezii cu ritm trohaic si iambic?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Ceea ce a spus „Anonima 323" nu sînt ritmuri. Sau mai exact, cele două cuvinte,„fulg" și „lacustră" sînt titlurile a două poezii, de Labiș și respectiv Bacovia. Și atunci, pentru a înțelege ritmurile, te trimite să iei cunoștință de respectivele poezii.
O explicație bună dă DEX-ul universal ilustrat al Limbii române, care spune: poeziile de efuziune, de fericire, pozitive, în fapt, folosesc, de regulă, ritmul trohaic.
Poeziile triste, elegiace, contemplative, filosofice folosesc ritmul iambic.
Vezi și DEX, iamb și troheu.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ritm trohaic Nicolae labis - fulg
Ritm Iambic George bacovia - lacustra
funda? happy