| IIIx333III a întrebat:

Vreau sa fac niste poezii cu ritm trohaic / iambic. Dar nu am nici o idee si nici nu prea stiu cum. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Ritmul trohaic se întâlneste mai ales în poezia populară, pentru ca este coborâtor si vioi și este potrivit pentru dans. Ritm trohaic este ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic. Astfel, masa-pasă, fată- roată, mare-n-are, carte-parte au ritm trohaic. Proverbul „ Cine are carte, are parte" este în întregime în ritm trohaic.
"Doină, / doină / cântec / dulce,
Cand te-aud nu m-as mai duce."
Ritm iambic este ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic. Cuvintele alai-mălai, balcon - beton, fecior-picior, mândruţ - drăguţ au ritm iambic.

1 răspuns:
| Oani a răspuns:

1) Nicolae labis - fulg
2) Vasile alecsandri - doina
3) Mihai eminescu - dorinta
4) Mihai eminescu - lacul
5) Andrei muresanu - desteapta-te, romane