| Maty2000 a întrebat:

Ce ritm are poezia,, Iarna" De Nicolae Labis? Trohaic sa iambic? Cel mai complet raspuns:funda! Promise!

Răspuns Câştigător
| Houstain a răspuns:

Poezia are ritm trohaic.Pentru a-ţi fi mai uşor, trebuie să cauţi un cuvânt format din 2 silabe care stă la începutul unui vers, precum „Doamna" din „Doamna Iarna-n goană trece" şi să vezi care silabă este accentuată. Deoarece prima este accentuată, ritmul este trohaic.

3 răspunsuri:
| MaTrIx8378 a răspuns:

Poezia are ritm trohaic. exact cum ti-a zis si ceilalti. pa pa

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Ritm trohaic.Iei un cuvant de 2 silabe de la inceputul unui vers si vezi care silaba e accentuata.In cazul acesta prima e accentuata, deci avem ritm trohaic. Funda?

| LaviniAlexandra a răspuns:

Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic. Astfel, masa-pasă, fată- roată, mare-n-are, carte-parte au ritm trohaic. Proverbul „ Cine are carte, are parte" este în întregime în ritm trohaic. Deci poezia are ritm trohaicwinking