| SofiaAbigail a întrebat:

Imi puteti spune voi cum invatati o limba straina noua, sau daca aveti ceva idei. O chestie utila mi se pare duolingo de ex.

Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Eu folosesc duolingo, dar cea mai utila metoda mi se pare uitatul la filme (obișnuiesc sa ma uit mult). Asa am învățat engleza. Acum ma uit la filme în care se vorbește în engleza și se traduce în franceza (asta îmi propun sa învăț), sau filme franțuzești cu subtitrare în engleză. Obișnuiesc sa urmăresc Ted Talks pe YouTube, iar când apar video-urile (sau când ma uit la ceva) caut sa vad dacă găsesc subtitrare în franceza. Asa mai înțeleg anumite cuvinte din context, iar după ce se repeta destul ajung sa le țin minte. Ascult muzica în limba respectiva, citesc cărți (depinde de nivel, eu am încercat ceva povesti de adormit copiii laughing ) și când fac treaba prin casa, sau când merg undeva (dacă nu am căștile) și ma gândesc, încerc sa folosesc engleza. De exemplu, vad laptopul și îmi amintesc ca am de făcut un proiect și ma gandesc imediat: cum zic asta în engleza? Primul gând e: I have to do my homework. Apoi încerc sa înlocuiesc cuvintele cu care nu sunt mulțumită cu unele mai exacte, de exemplu: I have to work on my assignment si tot asa. Pe mine asta m-a ajutat mult, pentru ca nu am persoane în jur cu care sa exersez (cea mai buna metoda). Te sfătuiesc sa găsești o cale sa introduci limba respectiva în ceva ce faci zilnic, sau foarte des și îți place. Îți vei aduce aminte mult mai ușor sa exersezi și va lega amintirile de ceva plăcut. Mult succes!

| anonim_4396 a răspuns:

Mercii muult!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E suficient programul ala sa inveti dar trebuie sa te tii de el bine

| RAY a răspuns:

Exista doua metode
metoda pasiva =cand stai si doar asculti limba, nu faci altceva, este important sau citesti cartii prin google traducere, vezi filme, asculti muzica

metoda activa = foarte importanta, inseamna a invata activ, adica a invata verbele primele 100 cele mai importante si 1000 de cuvinte,filme dar degeaba vezi daca nu te implici, e bine sa vezi scene de mai multe ori mai multe zile, cuvintele invatate prin aplicate vor fi uitate cam toate,de asta reamintarea este obligatorie,orice contact practic isi readuce aminte de ceea ce ai invatat,nu invata cuvantul doar ca nu are sens, alcatuieste o propozitie, vezi o imagine cu acel cuvant, scrie acel cuvant, citestel, un cuvant trebuie reinvatat macar de 3, 4 ori =3, 4 zile ma refer, tu daca inveti cuvinte creierul nu va intelege,tu vei intelege cuvintele dar ce inseamna propozitia nu, pentru ca nu suntem programati sa invatam asa o limba, avem nevoie de asocieri, afara este soare =o imagine + propozitie + scriere + pronuntare creaza niste conexiuni puternice asa daca ai invata doar soare sau afara ce context oferi =nici unul, nu tradu cuvant cu cuvant, conteaza a intelege esentialul nu cuv cu cuv, eu vorbesc din propie experienta, nu exista cea mai buna metoda dar asta cu flash card te va durea capul crede-ma ca stiu cum e
ce limba vrei sa inveti?