| Tiffany89 a întrebat:

Imi scrieti, va rog, o strofa cu rima imperecheata?

Răspuns Câştigător
| OOodesOOo a răspuns:

Codrule, codrutule,
Ce mai faci, dragutule,
Ca de când nu ne-am vazut
Multa vreme a trecut
Si de când m-am departat,
Multa lume am îmblat.

rima imperecheata e aia care are strofele romate 2 cate 2 big grin

funditabatting eyelashes

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Invata lectiile din clasa
Si nu vei mai avea tema de casa
E mai greu daca n-ai facut-o de la inceput
Dar, niciodata nu-i timpul pierdut
Asta-i rima imperecheata sau rima pereche. Primul vers rimeaza cu al doilea, iar al treilea cu al patrulea.

| RS4 a răspuns:

Rima imperecheata = versul 1 rimeaza cu versul 2 si versul 3 rimeaza cu 4!

Exemplu :

Codrule, codrutule,
Ce mai faci, dragutule,
Ca de cand nu ne-am vazut
Multa vreme au trecut
Si de cand m-am departat,
Multa lume am imblat.

| lorra mng a răspuns:

Rima imperechiata se formeaza di sunetele de la sfarsitul versurilor 1-2 si 3-4. adica exact ca la sport cand va asezati in perechi (primul vers rimeaza cu al2lea si al 3lea cu al4lea)
si strofa :
"La mijloc de codru des
Toate pasarile ies,
Din huceag de alunis
La voiosul luminis." (La mijloc de codru...- M. Eminescu)
sau:
"Abonatii mei la mei
Sunt noua porumbei.
Vin la mine in temeiul
Ca eu sunt nenea cu meiul.
Le mai dau eu si malai
Si ma intreaba " Dar mei n-ai?
Caci noi mei si alte boabe
Am manca, din baniti, roabe." (marin sorescu- abonatii mei la mei"

"Acum se cheltuia inalta ora
de lumina sonora-
si de desavarsire si tacere
soarele putrezea in mere. " (magda isanos-toamna)
P. S. :Rimele împerecheate = acelea în care, prin sunetele lor finale, versul 1 rimează cu 2, iar 3 cu 4. Sunt întâlnite frecvent şi în poezia populară şi în poezia cultă.

a „Că şi eu trimite-voi

a Ce-I mai mândru pe la noi

b Oastea mea cu flamurile

b Codrul şi cu ramurile."

(„Ce te legeni", de M. Eminescu)

| `KiddO` a răspuns:

laughing. Hai sa iti zic cum e rima imperecheata. A-primul vers, B-al2-lea, C-al 3-lea, D-al 4lea.
Rima imperecheata : AB-CD. [a rimeaza cu b si c cu d]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Farmece as fi voit sa fac Si printr-o ureche de ac Sa strecor pe un fir de ata Micsorata, subtiata si nepipaita viata (cuvant de tudor arghezi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma poate ajuta si pe mine candva? spuneti-mi si mie va rog o strafa cu rima imbratisataaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi scrieti si mie o strofa cu rima imperechata

| kidulinha a răspuns:

Doina zic, doina suspin / Tot cu doina ma mai tin /Doina cânt, doina soptesc,/ Tot cu doina vietuiesc.
Rima imperecheata - versul 1 rimeaza cu versul 2 si versul 3 rimeaza cu versul 4.big grin

| MIssOrRiginalyGirL a răspuns:

Analfabetooo! imperecheata nu imperechiata

| kary2000 a răspuns:

Trebui sa citesti sa scrii / ca apoi tu o sa stii / la lucrari tu sa raspunzi / fara piedici pe parcurs /tema este necesara / daca vrei o nota mare / te imbraci frumos mereu / si la bine si la greu / Laura spataru'i cea /care'mi incalzeste inima

| alym a răspuns:

De exemplu pezia "codrul" de Mihai Eminescu are rima imperecheata

| Taban_Valeri_2001 a răspuns:

Ce duh ai si ce putere
Sa-mpletesti ceara cu miere,
De la floarea din gradina,
Ostenita de albina!

| Taban_Valeri_2001 a răspuns:

Ce duh ai si ce putere
Sa-mpletesti ceara cu miere,
De la floarea din gradina,
Ostenita de albina!

| Sanbora_Andrey_1994 a răspuns:

"La mijloc de codru des
Toate pasarile ies,
Din huceag de alunis
La voiosul luminis." (La mijloc de codru...- M. Eminescu)Raspunsul tau aici...