| MaryPlm a întrebat:

În curând, am un examen la engleză și nu înțeleg cum pot schimba propoziția astfel încât să aibă același sens și va rog să mă ajutați. Am un exemplu: "Our students can finish the test in 20 minutes. 20 minutes should..." Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| TheCrusader a răspuns:

... be enough for our students to finish the test.
Pentru mine este intuitiv. Ce trebuie sa faci e sa continui propozitia cu cat mai multe cuvinte. Spun asta pentru ca puteam sa scriu "... suffice" si avea acelasi sens, dar isi pierdea din contex. Sau puteam sa scru "be enough for our students to finish" (aici nu precizam ce sa termine; asadar propozitia nu este completa)

| Adry05 a răspuns (pentru TheCrusader):

Cum adică cu cât mai multe cuvinte? N-am auzit în viața mea asemenea regulă, pur și simplu trebuie să redai toate elementele prezente în prima propoziție, adică să nu omiți niciun detaliu, nu există așa ceva „cu cât mai multe cuvinte", ba chiar în general la exercițiile astea îți și impune un interval de cuvinte, între 2 și 5 de obicei

| TheCrusader a răspuns (pentru Adry05):

Da, m-am exprimat prost, voiam sa spun ce ai spus tu mai sus.