| WLMA a întrebat:

La matematică, la bac, subiectele model propuse au vreo legătură cu examenul în sine? Mă refer, examenul va fi asemănător cu modelul sau nu are nicio legătură?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Subiectele model sunt pentru antrenament.
Sunt asemanatoare ca mod de organizare, nu ca rezolvare.

Subiectele la bac nu sunt grele dar sunt facute in asa fel incat sa cuprinda cat mai mult din materie.

O comisie face subiectele cu gandul "Ce sa ii intreb ca sa fie realizabil dar sa nu stie toata lumea?"

Daca faci multe variante atunci se numeste ca "ai antrenament" deci o sa te antrenezi in multe tipuri de exercitii care o sa te ajute.

Apropo, la mate la subiectul 1 daca ai scris mai mult de 8-10 randuri atunci sa tai... se numeste "ca ai gresit".

Concluzia : Nu o sa primesti la fel, asta este cert dar variantele te ajuta caci te obisnuiesc cu organizarea exercitiilor si cu dificultatea lor.

| WLMA explică (pentru RainmakerX):

Mulțumesc pentru sfaturi! Inițial credeam că nu o să am probleme la matematică, dar după câteva simulări la școală am observat că am lipsuri mari plus că încurc formule. Dar o să "antrenez" mai mult. big grin

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Modelele sunt ceva mai grele decat ce se da la bac, insa modul de structurare e acelasi, adica la s1 ai matematica de a 9-a si a 10-a, la s2 algebra de a 11-a si a 12-a, iar la s3 analiza de a 11-a si a 12-a.
Sa faci cat mai multe variante, tipurile de exercitii sunt aceleasi. Eu citeam cateva formule si apoi faceam foarte multe variante, asa mi le-am fixat. Daca nu le aplici pe exercitii, o sa le uiti intr-un timp foarte scurt

| Murariu_Larisa_1994 a răspuns:

Da, asemănător in mare parte. Te poti uita pe subiectele din anii trecuți.