Întrebare recomandată | Rockat a întrebat:

La noi la scoala diriginta ne ere cate un leu daca intram dupa dupa profesor la ora si daca nu platim ne scade media la purtare cu atatea puncte cati lei avem datorii, plus ca intr-o zi trebuia sa merg cu clasa la bowling si nu am avut bani sa ma duc, asa ca dupa ce am au plecat toti am mers acasa. Ulterior am aflat ca diriginta vrea sa ma puna absent nemotivat (sa nu mai pot aduce motivare) pentru ca nu am venit. Doar cei care stiu sigur, fara cei care doar cred. Este legal sa faca asa ceva? Daca ma prezint la inspectorat si le spun situatia o sa incerce sa o rezolve sau nu ii intereseaza?

36 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E ilegal, desigur, dar nu e ilegal sa iti scada nota la purtare ca asa vrea muschiul ei. Justificare are, ai intirziat, iti scade nota. Da' voi nu puteti sa ajungeti cind trebuie' la scoala sau sa aveti o motivare? Puii mei... o fi diriga nelalocul ei, dar cred ca are si de ce.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ceea ce face diriginta voastra se numeste santaj si se pedepseste penal. Trebuie facuta plangere penala direct la politie, nu la inspectorat sau la conducerea scolii. Ai nevoie de cativa martori, eventual de o inregistrare audio si o bagi la mititica.
O sa i se faca un flagrant si va fi arestata preventiv pentru infractiunile de luare de mita si santaj. Dupa judecare va lua cativa ani buni de puscarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti explic 2 pasi simpli pentru rezolvare:

1. Spune-le parintilor
2. Asteapta... O sa se ocupe ei de treabawinking

Este ilegal sa va ceara bani in modul acesta. plus ca serios? va scade nota la purtare? asta e bataie de joc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca nu este legal! Eu cred ca acest lucru trebuie reclamat urgent, poti vorbi si cu parintii dar cel mai recomandat este sa te duci la inspectorat. Este ilegal sa faci bani din un asa lucru, fiind si profesor, mai ales ca se spune ca invatamantul este gratis desi in zilele noastre, nu se pare ca mai este asa... Eu iti recomand sa faci o reclamatie la inspectorat, nu la director, pentru ca poate si respectivul stie despre aceasta si nu va lua atitudine in aceasta privinta, asa ca este degeaba. Te pup! :*

| Happyjump a răspuns:

E ilegal, Spune-le părinților.

| RaduHD a răspuns:

Te duci frumos si cumperi o camera ascunsa, o filmezi si dupa te duci la politie. O rupi pe aia si o dai si afara din invatamnt.

| xrapalexx a răspuns:

Desigur ca e ilegal.Cea mai buna solutuie este sa te duci la inspectorat!

| Cherry94 a răspuns:

Nu este legal asa ceva, ai nu ai scutire, daca ai peste 30 de absente nemotivate esti pasibil de exmatriculare, in rest e un alt regulament, asta este spaga, mita, intelegi? Fa o inregistrare audio/video daca poti si depune o plangere la inspectorat, imprtant e sa ai si sustinerea colegilor cand faci asta, sa nu pari nebun/a, si a parintilor desigur.

Răspuns utilizator avertizat
| CrissNico a răspuns:

Cum sa faca asa ceva?! Raporteaz-o inspectorat. Cum sa iti ceara bani?! E aiurea, la inspectorat cu ea sa vezi cum o da afara din invatamant, dar sa ai probe ca face asa ceva, deoarece este o acuzatie grava.

| LeKaAlex a răspuns:

Zi l-ui maicata da o dracu de diriga noi plecam afara si la ore, maicata munceste pentru curu lui diriga ta? Du-te la politia comunitara 112 si fa ceva dao drp foamea de bani

| Cherry94 a răspuns (pentru LeKaAlex):

Politia nu se ocupa cu asa ceva, politia comunitara nu face parte din Politia Romana, ea este un corp la nivel local, stabilita de primarie.

| adriandibosfcdb123 a răspuns:

Este ilegal ar trebui spusa directorului sau la inspectorat

| albastrica009 a răspuns:

I ilegal.dar are voie sa-ti scada media la purtare daca intarzii.asa ca mai bine ii dai un leu si scapi oricum profesorii sunt vai de capul lor cu salarii mici de tot.si in plus, aia de la inspectorat n-or sa faca mare lucru. daca chemi televiziunea poate o sa iasa ceva, pentru ca aia au nevoie de rating si e destul de interesanta povestea ta.

| AssaSinNKidD a răspuns:

Sall frate ceva de genu se intampla si la mine la scoala. Bine la noi nu e chiar asa de dur dar tot ceva chestii de bani. Asa zic si eu ca nu are voie. Intreaba-i si pe parintii tai sau impreuna cu niste coelgi de ai tai fa o plangere. happy.

Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

| darius4181 a răspuns:

Desigur nu este legal sa iti "fure" bani tai, Logic o sa-i intereseaza poate o sa si scapati de diriginta voastra. Poti reclama si la protectia copilului asta. FUNDA? big grin

| M21mihai a răspuns:

Ce chestie. Asta e un fel de furt.

| Melly98 a răspuns:

Eu zic sa le povestesti parintilor tai, ei o sa vorbeasca cu diriginta si vor rezolva problema cu absenta. Dar serios acum si eu cand eram in 1-4 invatatoarea ne taxa cu 5 bani pentru ca intarziem si bani ajungeau in contul clasei. Incercati si voi sa intrati la timp la ore. Sa o reclami e o idee proasta, va spune "bani sunt in contul clasei si ect" dar depinde de situatie. Vorbeste cu parinti tai ei vor stii mai bine.

| xcxxx a răspuns:

E ilegal!

| andreimihai53 a răspuns:

Logic ca nu este legal ai vorbit cu vre un parinte, eu nu i-as da nici un leu si i-as zice lu' tati ca diriginta imi cere bani pentru... Zii si tu tatalui tau sau mamei tale, ei sigur o sa vorbeasca cu diriginta daca diriginta mea mi-ar cere bani as pleca de la scoala aia dupa ce m-as certa putin cu ea, as înjurao' putin si as pleca acasa. Dar tu daca ai telefon si il iei la scoala, inregistreazo' cand va cere bani sau, chiar filmeazo'. Te rog sa imi spui si mie daca ai facut ceva. Aaaaaa și s-ar putea ca sa ai alta diriginta daca te duci cu inregistrarea la politie. Sper ca te-am ajutat

| andreeadaiana2000 a răspuns:

E ilegal sa faca asta. Vrea doar sa faca bani de pe voi.Ar trebui sa o reclami.

| zilar18 a răspuns:

Nu e legal sa iti ia banii si fi linistit cu nota la purtare nu are voie sa o scada asa ca vrea ea! Si spune parintilor tai faza asta cu banii, ei sigur vor lua atitudine.

| Shukala a răspuns:

Nu e corect deloc ce face ea, mai bine spune-le la parinti si vor rezolva ei situatia. Strange si cativa colegi ( daca sunteti de exemplu : 26 in clasa, strange macar 10) ca martori.

| th00d a răspuns:

Nu nu este deloc legal.
ar trebui sa te duci la directorul scolii sa ii prezinti situatia deoarece e un mic fleac pentru inspectorat sa til ia in calcul.deci cel mai bine te duci la directoare si ii explici situatia

| CDumi10 a răspuns:

Nu cred ca e corect!
Invatamantul e gratis si obligatoriu de multi ani.
Ar trebui sanctionata.Te sugerez sa iei masuri.

| LuckyBird a răspuns:

Parintii tai stiu de asa ceva?

| Sk0rpyo a răspuns:

Poti sa mergi linistit la inspectorat. Insa risti sa iti faci zile fripte dupa aia...

| Aurelian_Dumitrașcu_1985 a răspuns:

Le spui parintilor tai si ei se vor duce la directorul scolii sa vada de unde obiceiul asta la diriginta. Daca directorul nu rezolva nimic mergeti la inspectorat. Este frumos sa o iei pe cale ierarhica.

| Vynx a răspuns:

Este un lucru chiar foarte necivilizat sa ceri bani unui copil pentru ca a intarziat, de exemplu eu sunt navetist si 2 ori cand am intarziat ''diriga'' a sarit pe mine ca si cum am injurat un profesor s-au batut pe cineva si treba cu bani am mai intalnit-o multi profesori sunt asa.

| 123456789de a răspuns:

Este ilegal sa faca asa ceva deci te poti duce la inspectorat si in 5 minute a zburat de pe post

| BanicaAlexandru a răspuns:

Parerea mea, e sa depui o plangere la inspectorat, o sa rezolve ei de acolo.