| stefyk97 a întrebat:

La religie suntem la lectia despre Vindecarea orbului din nastere(clasa a VII-a) si profesoara ne-a cerut sa argumentam prima parte a titlului, adica "Histos, Lumina lumii" si as avea nevoie ajutorhappy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica la propriu Iisus i-a redat vederea orbului, pentru ca, oamenii prezenti sa vada puterea si slava domnului.la figurat Iisus Hristos este cel ce ne-a adus lumina cunostintei de Dumnezeu. el cuvantul, prin care toate s-au facut fiu al luminii lumineaza prin cuvant si propovaduire toata lumea pentru ca, acei ce vad lumina sa o urmeza, sa iasa din intunerecul pacatului si al mortii, si sa urmeze pe cel ce este lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din dumnezeu adevarat, rascumparatorul tuturor, care prin jertfa lui, ne-a rascumparat din intunerecul pacatului si al mortii iar noi crezand in el si strigand numele lui, cum a facut acel orb, sa ne inaltam la lumina vietii vesnice.