| Erin28 a întrebat:

Buna! La subiectul 3 la bac la română exista un număr maxim de cuvinte pe care sa le scriu? Sau doar un număr minim, de exemplu, 400 de cuvinte? Am o culegere cu teste de bac in care nu este precizat un număr maxim, ci numai unul minim, 600 de cuvinte, prin urmare, întrebarea mea este: pot scrie și 3 pagini, 3 pagini și câteva rânduri?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da! E adevărat, nu se specifică un număr maxim de cuvinte, poți scrie cât vrei, dar trebuie să ai in vedere că examenul nu se reduce doar la subiectul al treilea, tu gestionează-ți timpul, astfel încât, să rezolvi si celelalte subiecte.

| Erin28 explică (pentru floresdemayo):

Da, am incercat sa ma cronometrez si dupa rezolvarea primului subiect, A si B, si a celui de-al doilea subiect, unde, daca te pregatesti cat de cat, poti scrie 10 randuri in 10 minute, daca nu stai sa cauti, de exemplu, daca ti se cere evidentierea a doua trasaturi ale simbolismului, si imi mai ramane cam 1 ora si 20, o ora si 30 de minute, depinde. Subiectul 1, A, il rezolv cam in 30-35 de minute, pentru ca trebuie sa ma reantorc si la text uneori, punctul B, cam in 30, iar subiectul al doilea in cam 15 minute. Asta cu aproximatie, incerc, de exemplu, ca sa ma pregatesc, sa imi setez 30 de minute pentru sb 1 A, ca sa incerc sa ma obisnuiesc sa lucrez. Acum, dupa calculele de mai sus, mi-ar mai ramane doua ore, dar stiu ca la examen, din cauza presiunii, o sa imi ia ceva mai mult.
Multumesc pentru sfaturi! Eu stau bine cu organizarea acasa, insa la examen, de exemplu la exaluarea nationala, unde avem doua ore timp, eu am stat 30 de minute sa ma uit pe subiecte, apoi am trecut la treaba, m-am adunat si mi-am spus"o sa fie bine!", am inspirat, mi-am adunat gandurile. Cel putin eu, acasa, am idei de eseuri si de texte argumentative, dar in fata unui examen ma blochez, ma tem ca o sa fie rau. Poate ca cele mai bune sfaturi pe care l-am primit au fost al tau, sa imi gestiomez timpul, si al profei, sa ma calmez 10 minute, apoi sa imi imaginez ca sunt acasa, sa fac sa dispara totul din jurul meu, sa imi adun ideile, sa ma transpun intr-un mediu calm, sa uit ca sunt la examen ca sa nu ma stresez.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Daca nu este precizata nicio limita maxima, atunci poti scrie si un roman intreg

| Erin28 explică (pentru BlackPixel):

Multumesc mult de lamurire!