| Erin28 a întrebat:

Buna! La subiectul 3 la romana, la caracterizarea personajului, unde se cere " prezentarea statutului social, psihologic, moral", trebuie prezentat fiecare dintre acestea, sau doar unul dintre ele?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Toate. Trebuie să găsești in fiecare opera literară statutul social al personajului. E de preferat ca aceste trasaturi să fie însoțite de citate.

| NotNamed a răspuns:

laughing logic ca toate.

| Erin28 explică (pentru NotNamed):

Da, multumesc de raspuns, am unele culegeri, ca inspiratie, din care imi fac eseurile, insa nu sunt explicate toate, ci unul dintre ele, mai mereu cel social, de asta am zis sa va intreb si pe voi.

| zurick a răspuns (pentru Erin28):

Toate trebuiesc.
Îmi poți da mesaj și îți trimit ce îți lipsește, însă ajung acasă de abia pe săptămâna viitoare.

| KR0NSTADT a răspuns:

Nu înțelegi un enunț atât de simplu? Ăsta deja e analfabetism funcțional.

| Erin28 explică (pentru KR0NSTADT):

Nu stiu ce intelegi tu prin analfabetism functional, insa eu am specificat deja ca in unele culegeri cu eseuri nu vedeam sa fie explicat fiecare statut in parte, se punea accentul pe elementele cele mai evidente in opera.
Nu inteleg, daca nu puteti ajuta cu ceva de ce mai raspundeti? Sa stiti ca multi tineri nu au cui sa ceara astfel de sfaturi, printre care ma numar si eu, si de asta intreb aici ce ma nedumereste.

| Maliwiskey a răspuns:

Fiecare dintre ele daca este cazul, depinde de personaj