| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, la bac la română care sunt cerințele principale în anul ăsta(2018) pentru viziunea despre lume și caracterizarea personajului la operele dramatice? Sunt la fel ca la epice?
Ca să mă înțelegeți mai bine, la epic am așa:
Epic viziunea:
• evidențierea a două trăsături care fac posibilă încadrarea textului narativ studiat într-o perioadă, într-un curent cultural/literar sau într-o orientare tematică;
• comentarea a două secvențe relevante pentru tema textului narativ studiat;
• analiza a două elemente de structură, de compoziție și de limbaj, semnificative pentru textul narativ studiat (de exemplu: acțiune, conflict, relații temporale și spațiale, incipit, final, tehnici narative, instanțele comunicării narative, perspectivă narativă, registre stilistice, limbaj etc.)

Epic caracterizarea:
• prezentarea statutului social, psihologic, moral etc. al personajului ales;
• evidențierea unei trăsături a personajului ales prin două scene/secvente comentate;
• analiza a două elemente de structură, de compoziție și de limbaj ale textului narativ, semnificative pentru construcția personajului (de exemplu: acțiune, incipit, final, conflict, tehnici narative, modalități de caracterizare, perspectivă narativă, registre stilistice, limbaj etc.).

Răspuns Câştigător
| AngelaNedelcu a răspuns:

Sunt aceleași. Dau și eu bacul luna asta și știu sigur.

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Sunt total diferite.
Epicul e una
Genul dramatic alta.