| Valyiy a întrebat:

La un test am avut de scris o propozitie completiva indirecta introdusa prin pron. rel. "care"
Eu am scris: îi dau la care vreau.
Este corect?

3 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Da, desi ai folosit si prepozitia "la".

| LimonadaBaa a răspuns:

Nu, nu este.Verbul "a da"este tranzitiv, iar completiva indirecta are ca termen regent un verb intranzitiv.
Exemplu:Ma gandesc/care va veni.

| HellyBoy a răspuns:

Este corect si gresit in acelasi timp.Ai construit, intr-adevar, o completiva indirecta, dar ai realizat un dezacord, asa ca vei pierde de la redactare si, in functie de profesor, poti primi sau nu punctajul si pe exercitiul in sine.