| SpordDepot a întrebat:

Buna,m-ati putea ajuta cu doua exercitiu pentru bacalaureat,explicati semnificatia unei figuri de stil si semnificatia titlului, cum le rezolv aceste doua exercitii...

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca ne-ai da si textul, banuiesc ca este poezie, plus titlul, poate te-am ajuta cu adevarat. Asa ce sa iti zic, trebuie sa alegi tu o figura de stil (metafora, epitet, personificare, enumeratie, etc) si sa o comentezi, adica sa spui ce crezi ca inseamna. La fel si cu titlul.

| Hemera a răspuns:

La semnificatii trebuie in primul rand sa nu fi asa tembel incat sa nu recunosti o metafora, un epitet sau o comparatie-sunt cele mai simple, nu te pune nimeni sa cauti hiperbole. Apoi trebuie doar sa citesti contextul si sa spui ce crezi tu ca inseamna.
Aceeasi poveste cu titlul si de asemenea o eventuala legatura cu textul.
Bafta!