| frape22 a întrebat:

ma gindesc de pe acu sa plec dupa liceu, la o universitate in franta.mai exact sa obtin o bursa...cum procedez, de ce am nevoie? va multumesc.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Poti opta pentru studiu in Franta(dar nu stiu insa in ce conditii poti accede la o bursa )In general, ai nevoie de un eseu motivational, 1-2 recomandari de la fostii profesori, si de un test de competenta lingvistica DALF sau DELF.Parte din taxele de scolarizare pentru un an de studiu in Franta sunt sponsorizate de statul francez, astfel incat, acestea sunt semnificativ mai mici decat in alte tari.In Franta taxele variaza intre 800 si 1000 euro/an