| Mia192 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva PLS? Azi am fost racita bocna si nu am fost la scoala si am facut fractii,si manualul meu este foarte zapacit si nu zice cum se rezolva, ma puteti ajuta PLS? Inteleg cum se face 2 pe 4 deoarece da tot 2 dar cum se face 2 pe 5? Deoarece ramane1..Pe el unde il punem?sad:'(

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

2/4 = 1/2 nu 2. Si mai departe, 1/2 = 0.5;
2/5 nu se poate simplifica, iar in forma cu zecimale 2/5 = 0.4;
astea au fost usoare, sa vezi cum este cand ai de impartit cu 3: 2/3 = 0.(6), asta ii numar cu perioada, adica cifra sau succesiunea de cifre din paranteza se repeta la nesfarsit.
Numerele rationale au forma de fractie si forma zecimala. Cum se fac operatiile cu ele? Cand ai adunare sau scadere cu numere sub forma de fractie, trebuie adus la numitor comun:
3/2 + 2/3, numitor comun este 2 x 3 = 6, 3/2 = 9/6 si 2/3 = 4/6 si operatia noastra devine (9 + 4)/6 = 13/6;
daca am avea 3/4 + 5/6 atunci numitorul comun este 12, operatia devine 9/12 + 10/12 = 19/12.
Un numar supraunitar scris sub forma de fractie se poate scrie (parte intreaga + rest sub forma de fractie), de exemplu 5/2 = 2 1/2, faci operatia de impartire in minte sau pe hartie si in fata fractiei pui catul, la numarator restul.

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

2/4 nu da 2, ci 1/2 adica 0.5
Explicatia este urmatoarea: priveste intregul ca o paine, din care tai parti egale, in cazul de mai sus, o tai in 4 parti egale, din ele iei 2, (2/4),practic gandind iei o jumatate de paine.
In al doilea caz, 2/5, imparti intregul in 5 parti egale, din ele iei 2 deci 2/5-nu se reduce.
Gasesti trimiteri la fractii cautand pe google, chiar pe TPU, subiectul a mai fost dezbatut.Numai bine.