| anka_3640 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa inteleg cum se rezolva integralele? Multumesc

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

Trebuie să înveți metodele de integrare. Pe baza a ce ai tu acolo alegi ce să faci pe baza formulelor de integrale. Ori o faci prin părți ori vezi dacă o parte a integralei se poate scrie derivata a celeilalte pe baza formulelor. Mai sunt cazuri când mai adaugi ș scazi niște chestii, mai separi fracții etc. Sunt multe tipuri de integrale și multe moduri de rezolvare. Nu sunt simple.