| Silviutaaaaaaa a întrebat:

Buna, mă puteți ajuta și pe mine va rog. Sunt in ultimul an de facultate și dau licența pe miere îmi puteți spune și mie de unde pot face rost de schema tehnologică a mierii de albine sau mi-l puteți da și mie va rog din suflet, o caut disperata de câteva zile în continuu.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Cauta pe sciencedirect
Cred ca majoritatea articolelor sunt cu plata, dar ar trebui sa gasesti ce cauti.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cinstit: îmi pare că dacă tema lucrării de licență e mierea, fluxul (schema?) tehnologic al producerii/prelucrării merii ar trebui să fie ABC-ul în domeniu tău.

Adică tu să ne lămurești

| Bondarel99 a răspuns (pentru sierra1):

Crezi ca poate cineva sa știe schemele tehnologice pe de rost? Nici măcar profesorii nu știu, dacă ii pui sa deseneze habar nu au. Și oricum nu ai avea de ce sa înveți pe de rost așa ceva...

| sierra1 a răspuns (pentru Bondarel99):

- pe de rost? A întrebat cineva așa ceva?
- " Nici măcar profesorii nu știu" - cam drastică ești!
- " ii pui sa deseneze habar nu au" - cred ca ai avut tu e experiență nefasta și de aia generalizezi

| Bondarel99 a răspuns (pentru sierra1):

Intr-un semestru la o materie de tehnologii sunt 14 cursuri, in fiecare curs sunt vreo 2-3 instalatii. Nu are cum sa le stie vreun profesor pe toate, nici macar schematic. Stiu doar sa explice procesul.

| sierra1 a răspuns (pentru Bondarel99):

"Nu are cum sa le stie vreun profesor pe toate," cred că îi subapreciezi. Dă-le o șansă!

| Bondarel99 a răspuns (pentru sierra1):

Din ce am vazut eu, nu isi cunoaste nimeni pe deplin materia. Si vorbesc de o universitate prestigioasa.

| JackR a răspuns:

Ce-i aia "schema tehnologica a mierii"?! Tot ce se intampla este un proces natural, singura "tehnologie" folosita este cea de "extractie" a mierii din faguri. Restul...

Albina - baz, baz - flori - nectar - baz, baz - stup - fagure - celula - regurgitare - enzime - fructoza se transforma in zaharoza si glucoza - fal, fal din aripi pentru eliminarea excesului de apa - capac de ceara.
Apicultor - fagure - centrifuga - decantor - filtru - borcan - piata/magazin apicol - yummmm.