| zeldaxlove64 a întrebat:

Maine am prima mea teza la mate. Ce se va intampla cu cei care nu trec teza.Care e nota minima de trecere?

Răspuns Câştigător
| SDC a răspuns:

Nu conteaza nota din teza, eu aveam numai 9 si 10 la romana si in teza am luat 6 media mi-a iesit 8, teza conteaza la media la aceasta materie.dar media la materia respectiva sati iese peste 5, ca sa nu ramai corigenta.

10 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu iei nota de trecere.
se poate lua orice nota de la 1 la 10.
iar media pe semestru se calculeaza adunand media aritmetica de la oral cu nota de la teza si se impart la 2.
deci daca la oral (notele luate in clasa) obtii media 7 la teza trebuie sa iei cel putin 3 ca sa iti iasa media pe semestru 5.(7+3=10,10/2=5)

| didiDia a răspuns (pentru zdrangoi):

Nu este adevarat ce ati scris. Teza are pondere de 25% in media finala, nu 50% cum ati scris dumneavoastra. Deci formula de calcul a mediei semestriale la o anumita materie este: medie materie=(3*medie note oral+nota teza)/4.

| zdrangoi a răspuns (pentru didiDia):

Ai dreptate!
abia acum am vazut aici :
http://www.calificativ.ro/Cum_sa_iti_calculezi_mediai-a18211.html
multumesc!

| didiDia a răspuns (pentru zdrangoi):

Cu placere.

| SDC a răspuns:

Si bafta la teza!

| zeldaxlove64 explică (pentru SDC):

Multumesc mult!

| mariamar1997 a răspuns:

Nota minima de trecere este 5
Daca ai in oral 10 si la teza iei 5 atunci media ta este 10*3+5=35/4=8.75

Iti urez succes la teza. Si eu am dat azi, dar sunt a VIII-a.

Bafta!

| zeldaxlove64 explică (pentru mariamar1997):

Multumesc.la oral am 8 si daca la teza iau 6 imi iese...cat?

| didiDia a răspuns (pentru zeldaxlove64):

Iti iese 7.5, adica 8. Nu este corect ce au scris zdrangoi si mariamar11. Nu conteaza ce nota iei la teza, conteaza ca media la acea materie sa fie cel putin 5 ca sa poti promova materia. Poti sa iei si 3 in teza, daca ai 6 in oral(ca vine (6*3+3)/4=21/4=5.25, deci 5). Dar de ce nu-ti intrebi tu mai bine direct profesorii?

| username0 a răspuns:

Daca iei 5 esti boss