| anonim_4396 a întrebat:

Maine am teza la chimie si nu am inteles ceva si m-am gandit sa va intreb pe voi, cu speranta unui raspuns. Sunt clsa a 9 a. In general stiu, dar ma incurc la problemele cu reactie, acolo unde folosim regula de trei simpla. Nu stiu legaturile intre atom, mol, electroni, grame, protoni etc. Adica, 1 mol contine numarul lui Avogadro atomi, si 1 atom contine electroni sau grame sau electroni? laughing Ma incurc in astea. Va implor ajutati-ma! crying

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Pai Deni, ceea ce ai intrebat tu gasesti mult mai detaliat in manuale. Un atom contine nucleul(unde se gasesc protoni si neutroni) si invelisul electronic(unde se gasesc electronii repartizati pe straturi, substraturi si orbitali).
Intr-adevar, un mol de atomi contine un numar de atomi egal cu numarul lui Avogadro, adica 6, 023*10 la puterea 23 atomi. Cu semnul "*" am notat inmultirea.
Dar ceea ce intrebi tu sunt sigur ca ai facut la clasa, deci ar fi mai bine sa iei manualul de chimie si eventual caietul si sa citesti de acolo. Bafta!