| Zo0omy a întrebat:

Salut, maine dau teza la chimie ( clasa a9 -a ) si vreau sa ma ajutati cu ceva. Cum aflu subtratruile? Cum aflu cate straturi are complet ocupate cu electroni? Cum e cu atomi monoelectronici
? Cum e cu atomi dielectronici? Si cum aflu numarul de orbitali? Ce sunt orbitalii?. Multumesc, vreau raspunsurile cat mai detaliate si normal pe intelesul unui elev de clasa a 9-a.

1 răspuns:
| bLacKbaLL a răspuns:

Salut ca sa aflii numarul de orbitali trebuie sa faci impartirea pe substraturi. S P D F. s poate avea 2 electroni P 6 D 10 F 14. Si ar veni la Z=8 de exemplu 1s2 2s2 2p4... iar la 2p4 ai asa 1 orbital ocupat complet si 3 mono electronici fiecare substrat S P D F are un numar de orbitali S=1 P=3 D=5 F=7. Asta ai invatat in primele lectii.