| lolz1 a întrebat:

Dau fundita + vot!
Cum arat ca un text apartine genului liric respectiv genului epic?
Doua exemple simple, va rog!

Răspuns Câştigător
| WUB a răspuns:

Cauți pe internet caracteristicile și le demonstrezi asociîndu-le cu ceea ce este în text, unde este nevoie și cu citate din textul respectiv.

Câteva link-uri utile : http://gicu.50webs.com/Clasa%20a%208-a%20A/docs/epic.pdf

| lolz1 explică (pentru WUB):

Mulțumesc frumos! chiar am avut nevoie.

| WUB a răspuns (pentru lolz1):

Plăcerea este de partea mea, mă bucur că te-am putut ajuta!

4 răspunsuri:
| MarieBGossipGirl a răspuns:

Genul liric este reprezentat in mare parte de poezii, unde ideile/sentimentele autorului sunt transmise in mod DIRECT prin intermediul unei voci interioare (eul liric). Marci ale eului liric sunt verbele/pronumele de persoana I si a II-a.
Genul epic este propriu povestirilor/basmelor/nuvelelor/romanelor/etc. Aici autorul foloseste personaje si actiune pentru a-si transmite ideile, asadar si le transmite INDIRECT.
mai citeşte şi aici
http://copyrightdea.wordpress.com/tag/genul-liric/

| t3leG a răspuns:

Vorbire directa(autorul genului liric isi exprima in mod direct ideile/sentimentele prin intermediul figurilor de stil)/indirect(epic, isi exprima ideile, sentimentele prin intermediul personajelore). epic-in proza, liric-in versuri.