| MarinaAdina a întrebat:

Maine dau teza la romana, sunt in clasa a 6-a, imi puteti spune cam despre ce e o sa fie vorba?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La literatură să fii atentă la apartenența la fabulă, pastel și nuvelă.
Să știi desprinde figurile de stil și modurile de expunere.
Să poți alcătui o cerere, o scrisoare etc

La gramatică, analiză morfologică și sintactică cu accent pe cazuri, funcții sintactice, valori morfologice. Poți primi exerciții de fonetică (diftongul, hiatul, despărțirea în silabe), exerciții de vocabular (derivarea cu sufixe și prefixe, compunerea cuvintelor prin alăturare, contopire și abreviere, schimbarea valorii gramaticale, de exemplu, transformarea substantivului în adjectiv, sau a adjectivului în adverb), exerciții de ortografie (de exemplu, să știi explica de ce adjectivul aflat în fața substantivului are are trei "i", ex.: argintiii clopoței)

1 răspuns:
| vadu22 a răspuns:

Http://www.didactic.ro/......-al-ii-lea
Uite aici un subiect de teza clasa a VI-a sem 2. Probabil nu va fi exact la fel dar macar iti faci o idee:P.