| AttilaDornIsPower a întrebat:

Maine trebuie sa merg la scoala ca sa completez optiunile de liceu. Bineinteles, vreau sa merg pe filologie si mai departe sa fac psihologie. Intrebarea este: daca merg pe filologie pot sa ma duc mai departe pe psihologie? Deoarece unele persoane mi-au spus ca psiholog poti sa fii doar daca faci stiinte sociale...dar..nu prea imi doresc stiinte sociale si nici diriginta nu ma va lasa sa ma duc la profilul asta. Help?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma orice facultate, indiferent de profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Cei care spun ca este nevoie de un anumit profil n-au habar. Sigur ca, uneori, profilul liceului te ajuta putin la admitere, daca acesta coincide cu profilul facultatii pe care vrei s-o urmezi.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

La ambele profile vei face psihologie doar intr-un an si doar cate o ora pe saptamana, deci nu este vreo diferenta. Oricum, nu conteaza neaparat ce profil termini, te poti duce la orice facultate, cu conditia sa iei bacul.
O zi buna.