| elsa_9749 a întrebat:

Mi-am schimbat pc-ul si vreau sa stiu cum pot sa fac sa mearga acelasi net pe el.Stiu ca trebuie sa configurez ceva dar nu stiu ce trebuie sa fac.

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Depinde ce net ai. Daca ai RDS trebuie sa-ti faci tu setarile pe ei nu-i intereseaza daca ti-ai facut ceva la PC. Deci ce net ai?
Shin

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este vorba de IP-ul calculatorului. Trebuie să mergi la cei la care ai abonamentul la net și să le comunici că ai schimbat pc-ul și fac modificarea pe serverul central.
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal trebuie sa si-l ia singur ip-ul. daca nu, intra in run, dai ipconfig, si trebuie sa iti mearga.

Shin
| Shin a răspuns:

@eu_o_mare_enigma, nu toate retele de cartier dau net prin DHCP, mai ales cele care se respecta. Ca sa nu mai zicem nimic de net adresat MAC-ului placii de retea, sau soft-uri cu username si parola care sa-ti dea drumul la net (pentru cei care folosesc mac-urile altora).
Shin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@shin, da ai dreptate, insa cum fata nu a dat detalii, m-am gandit la xp sau vista, mai nou, iar cat priveste providerul..., atunci nu are decat sa sune la provider si se rezolva.

Shin
| Shin a răspuns:

@eu_o_mare_enigma: Nu inteleg ce legatura au Xp-ul sau Vista. DHCP-ul nu are legatura cu un anumit OS. La ce te referi?
Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@shin, la ce ma refer eu, nu iti pot spune aici, asta din anumite motive.in concluzie, tu ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci asta chiar sunandu-i, iar un operator iti va spune cum trebuie sa procedezi.Eu asa am facut tongue

| erikutzza a răspuns:

Pai ma gandesc ca doar conectezi netul.thinking

alta solutie nu am...laughing...

eu parca cand mi-am pus prima data netul a trebuit sa fac nu stiu ce...[eu am click net.]...dar.nu mi-am schimbat pc-u de atuncithinking

| frumusik007007 a răspuns:

Daca ai internet de la romtelecom suna la 1931 si urmeaza instructiunile robotului o sa iti zica ceva de codul 192.168.1.1winking

| urbanghost a răspuns:

Start - run - cmd - ipconfig, ia vezi daca merge asa