| OanaAda a întrebat:

Nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu: stiinte sociale sau filologie. Imi puteti da un sfat? Si ce materii se fac?

Răspuns Câştigător
| Anna97854677 a răspuns:

Sincer, nici nu realizezi cat de mult conteaza liceul la care mergi.
Conteaza de 100 de ori mai mult decat diferenta dintre stiinte sociale si filologie.
Chiar daca nu optezi pentru cel mai bun liceu, dar ai de gand sa te pui cu burta pe carte indiferent de circumstante, iti spun de acum ca filologia este un profil care te dezvolta intelectual mai mult decat oricare altul.
Dar aici, revin la ideea mea, 40% conteaza liceul, 40% profesorii si 20% dorinta ta de a invata.
Nu iti pot spune unde sa mergi, deoarece e decizia ta.
Eu doar iti spun din propria mea experienta.
Sunt la cel mai bun liceu din judet, la filologie. Profesoara de romana imi este diriginta, este doctor in filologie si pot spune ca e una dintre cele mai inteligente persoane pe care le-am intalnit vreodata.
La filologie, se pune foarte mult accent pe literatura, pe cultura ta generala legata de perioada Romantismului, Renasterii, Umanismului si multe altele.
Daca te pasioneaza literatura, cititul, jocul de cuvinte marete, istoria marilor personalitati din perioadele mentionate mai sus, daca vrei sa stii cat mai multe, du-te la filologie.
Restul sunt la fel ca la stiinte sociale.
Istorie, geografie, aaah si latina( dai teza din latina), eu am 10 pe linie si mi se pare foarte usoara.
La teze profesoara va lasa cu dictionare si exista dictionare in care la spate sunt toate lectiile posibile, deci practic nu ai de invatat nimic, trebuie doar sa iti mearga mintea.
Faci ce vrei.
Eu doar atat zic, sunt de un an in liceul asta( sunt a9a), la profilul asta si toata lumea mi-a spus ca se observa o mare diferenta in capacitatea de a scrie frumos( nu ma refer la redactare), ci la vocabular si pur si simplu tot ce inveti la literatura se asaza sub tine si te ridica.

5 răspunsuri:
| saynotoemo99 a răspuns:

Mie științe sociale mi se pare mai intresant.

| ElSharawy a răspuns:

EU stiu ca la filologie faci franceza romana si nu faca asa multa mate dar nu sunt sigur

| AlexBossgoru a răspuns:

Depinde la ce te pricepi tu mai bine!

| RD_Andreea_1998 a răspuns:

Hei! Dupa parerea mea cred ca ar fi mult mai bine daca te-ai duce la stiinte sociale, si eu tot acolo sunt si este un profil foarte bun.Materii de baza sunt:romana, istorie, logica(sau psihologie), engleza(sau franceza, italiana sau spaniola), Se fac putine ore de matematica(2 pe saptamana), 1 ora de chimie, 2 de fizica si 1 ora de latina. Daca te duci la filologie va trebuie sa inveti mai mult la limbile straine si va trebui sa dai teza la latina (unde vei avea ore de latina decat la stiinte sociale). Daca esti genul de persoana care retine foarte repede sau care invata mai mult pe derost iti recomand stiinte sociale, iar daca iti plac limbile straine ar fi bine sa te duci la filologie.Regula de baza a acestor profile este ca nu dai bac la matematica.

| OanaAda explică (pentru RD_Andreea_1998):

Multumesc! Chiar m-ai motivat sa merg la stiinte sociale.