| Zoki a întrebat:

Nu vreau sa imi fac temele pe acasa. doar vreau sa stiu CUM sa rezolv aceste probleme. Puteti sa nu scriti cifre ci doar cum sa le rezolv. M-am gandit mult la aceste probleme si nu stiu cum sa le fac. sad va rog sa ma ajutati

1. Un amestec de var nestins si cocs este calcinat. Daca dupa calcinare masa amestecului scade cu 30% care este partea de masa a varului nestins din amestecul initial?

2.In 250 ml de apa se dizolva 50g CuSO4*5H2O.
a)Ce concentratie are solutia?
b)In proba de soluie cu masa de 270 g se introduce o placa de fier. Peste un timp placa este scoasa si cantarita. Masa ei devine egala cu 1.2g. Care va fi partea de masa a substantei dizolvate in solutie dupa scoaterea placii?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

TearsFall, ti-am trimis un mesaj. Sper sa te fi putut ajuta. Bafta!

2 răspunsuri:
| LarisaOana a răspuns:

Hey.te-as ajuta, dar inca nu am invatat asa ceva...
Daca chiar vrei sa stii cum sa le rezolvi, intreaba-ti profesorul sau profesoara, nu e nimic rusinos in astahappy

| Michelle123 a răspuns:

Hey. poti sa-mi trimiti si mie daca poti rezolvarea acestor probleme? te rog mult!