| Ginu a întrebat:

Ce inseamna creuzet? daca creuzetul acesta va fi calcinat in aer se va mari masa creuzetului ce contine cocs?

Răspuns Câştigător
| Kanajambe69 a răspuns:

Creuzetul este un vas folosit rezistent la caldura, ce este folosit in chimie. In traducere, ce ai scris tu e: Daca vasul va fi incalzit (la temperatura mare) in aer (probabil ca se refera la mediu cu oxigen), se va mari masa acelui vas ce contine cocs (care e ceva derivat din carbune)?

| Ginu explică (pentru Kanajambe69):

Prin calcunare in aer se va mari masa creuzetului ce contine:
cocs
cupru
carbonat sau sulfura de cupru?

| Kanajambe69 a răspuns (pentru Ginu):

Fa-le reactia de descompunere.
Ai aici exemple: http://www.cursuri-online.info/notite/28/reactii-de-descompunere.html

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inchide ca te sunam noi., n-ai semnal.

| ionut258 a răspuns:

Creuzetul e un fel de vas de portelan folosit pentru diferite reactii chimice deoarece e facut sa reziste la temperaturi mari.

| PinkCutePeach a răspuns:

Creuzetul este un instrument de laborator din metal, sticlă sau adesea din porțelan, care se folosește la a mărunți sau zdrobi un compus omogen sau o substanță.