| anonim_4396 a întrebat:

o intrebare la limba romana:

Considerati ca textul bacovian este un pastel in concordanta cu elementele definitorii a acestei specii ce apartine genului liric? (pastel)

Dau funda tongue

Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

Tinand cont de faptul ca universul poetic bacovian are la baza motive specifice liricii simboliste ( motivul singuratatii, sentimentul inadaptarii, motivul solitudinii, etc), ca simbolismul bacovian se realizeaza printr-o retorica specifica, cu un lexic restrans, in care cuvintele cheie sunt transformate in motive literare ( de exemplu "plumb"), si ca lirismul bacovian aluneca spre expresionism, eu una nu cred ca este un pastel.

1 răspuns:
| daniel12345 a răspuns:

Nu