| aburama22 a întrebat:

Cum sa demonstrez ca textu dat apartine genului liric

Răspuns Câştigător
| dadionetwothree a răspuns:

Nu ar trebui sa iti facem noi temele, totusi.
incepi asa, textul (spui numele operei) apartine genului liric deoarece eul liric isi exprima in mod direct gandurile, ideile si sentimentele prin intermediul figurilor de stil. De aici incepi sa le enumeri, epitete, personificari si spui ce semnifica fiecare. Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea și transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forță de sugestie ce se adresează sensibilității cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil și al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi, dar este folosită și persoana a II-a.

Genul liric tresaturi:

NU are personaje
NU se petrece o actiune
Eul liric isi exprima sentimentele in mod direct
Textul este structurat in strofe, in versuri
Se folosesc foarte multe figuri de stil ex: personificare, epitete, metafore, inversiuni, repetitii, hiperbole..etc
Succes!

| cooldede38 a răspuns:

Pai... scrii asa
Pozia... apartine genului liric deoarece autoru isi exprima gandurile si sentimentele in mod direct, prin intermediul eu-lui liric ( daca este in poezia.) mai zici despre figurile de stil..imaginile artistice..etc. :* Sper ca te-am ajutat., Funda?

| Fcsb_Sergiu_1999 a răspuns:

Http://copyrightdea.wordpress.com/tag/genul-liric/ incepi cu definitia in primul rand dupa aia in al doilea rand vb despre personaje tinp spati (sper ca te-a ajutat link-ul acela)

| Matei_Alin_1998 a răspuns:

Opera (denumirea) de (numele, prenumele autorului) face parte din genul liric deoarece, autorul isi reda gandurile, sentimentele, trairile la persoana I-a el devenind euliric..si se transmite o stare emotionala, creindu-se o anumita atmosfera..se folosesc cuvinte artistice. scurt, clar si cuprinzator