| toocooltdd a întrebat:

Buna o sa fiu pe clasa a 9-a, am fost repartizat la un liceu cu profil de mate info intensiv info si nu am facut info in gimnajiu imi puteti spune va rog ce carti as putea sa-mi cumpar de pe net ca sa stiu cat mai multe va rog merci anticipat, bye

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Depinde de prof/profi. dar iti recomand:
http://www.librarie.net/carti/95375/C-GHID-PENTRU-INCEPATORI-Brian-Overland (asta se termina undeva pe la structuri parca, deci nu e destul doar asta dar pentru inceput e ok)
si astea: http://www.librarie.net/......programare (sunt 3 volume toate f bune daca vrei sa te pregatesti pentru olimpiada) ar mai fi asta care e buna si pentru o pregatire de bac http://www.librarie.net/......a-Logofatu si aia totul despre c si c++ (nu iti lua alea de STL pentru ca nu o sa faci in liceu, cel mult o sa precizese dar la facultate daca merci pe una de profil o sa faci STL)

3 răspunsuri:
| bloodyhell a răspuns:

Pai nimeni nu face info in gimnaziu.

| xmadutssu a răspuns:

La profilul tau la informatica o sa faci limbajul de programare c++ happy si programul la care se foloseste acesti limbaj se numeste MinGW. cumparati o carte despre acest program, dar sunt sigura ca n`o sa pricepi nimic fara un profesor care sa iti explice.nu trebuie sa te descurajezi daca nu ai facut info in gimnaziu, nici eu nu am facut si cand eram la profil ma descurcam destul de bine.multa bafta

| Nicoleta2012 a răspuns:

Buna,si eu fost ca tine.Acum sunt clasa a 10-a la acelasi profil:mate-info intensiv, si nu am facut in generala info deloc, habar-nu-aveam in a 9-a ce e aia info oh go on, dar stai linistit profesorii incep de la 0 si nu ai nevoie sa te pregatesti singur. Daca esti atent la ore si inveti de la inceput(ceea ce e foarte important pentru ca daca nu o intelegi din prima, dupa nu mai poti recupera) o sa fie totul bine.Si iti mai zic ceva:in general baietii se descurca mai bine decat fetele la info, cel putin asa e la mine in clasa. Mult succes la scoala, bobocel smug