| StephanieWild a întrebat:

Trebuie sa imi aleg un profil pentru liceu si sunt nesigura.Nu le am cu matematica si stiinte exacte.Parintii vor sa merg pe mate-info engleza intensiv dar nu stiu sigur.Imi puteti spune la ce sa ma astept la aces profil si eventual ce meserii as putea opta?

6 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Gandeste-te in modul asta:daca nu esti pasionata de matematica si stiinte exacte crezi ca ai fi in stare sa ai in permanenta un job de inginer? Nu te duce la mate-info daca nu te pricepi la matematica, fizica si materii de genul asta.O sa iti urasti viata peste cateva luni!

| LauriK_9092 a răspuns:

Eu zic sa alegi filologie sau stiinte sociale. Axeaza-te pe ce iti place si pe ce inveti mai usor.

| m97 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu iei in seama parerea nimanui cand vine vorba de alegerea unui profil la liceu.Alege ce crezi tu ca iti place si mai ales unde te poti descurca.La mate-info e destul de greu si aici ma refer la matematica pentru ca faci M1. Daca iti place matematica si stiintele exacte poti sa te duci si la Stiinte ale naturii pentru ca e putin mai usor.In ceea ce priveste meseriile pentru care poti opta daca alegi mate-info cred ai posibilitatea sa alegi cam orice.

| Indestructible a răspuns:

Mă, dacă nu le ai cu ştiinţele exacte, atunci n-ai de ce să mergi la mate-info, pentru că acolo, felul principal care se mănâncă e matematica. Du-te unde vrei, şi nu-ţi mai lăsa părinţii să-ţi controleze viaţa.

| DedeeAndreea a răspuns:

Ai putea sa incerci Filologie! Te poti face avocat/a, sau ce vrei tu!

| Itsyourshot a răspuns:

Alege profilul care ti se potriveste!
Din cate ai descris tu, profilul mate-info nu ti se potriveste, in consecinta nu ar avea rost sa te optezi pentru un astfel de profil pe care sa il regreti in ceva timp si mai ales gandindu-te ca transferul nu e chiar asa usor si cand vrei tu.
Personal, cand eram in gimnaziu aveam o repulsie fata de chimie, fizica si oarecum si fata de matematica. Parintii mei isi doreau sa fiu la mate info, eu imi doream la filologie.Am luat in considerare ce imi doresc pe viitor si am ales stiinte ale naturii, un profil cat de cat echilibrat.
Ofera-ti timpul necesar pentru a lua cea mai buna decizie pentru tine, nu pentru parintii tai! Sper ca te-am ajutat! happy