| CartoonN a întrebat:

O sa trec direct la subiect.Am ramas pe primul sem.la mate.M-am apucat de mediatii abia din al doilea,e greu dar ma straduiesc si nu pot spune ca-s as la mate insa s-a prins ceva de mine si cred ca stiu mate mai bine ca juma' de clasa.Eii acum,problema e proful(director).A prins ceva pe mine de cand m-a lasat,ma intreaba tot timpul cate ceva,bate tot timpul apropouri, plus de asta a pus note de la el.Am 3 note mici in conditiile in care am mai raspuns la ore.Dar fie...am notele astea,posibil sa raman.
De ce mama naibii nu e corect cu toti? De ce altii se joaca pe tel. la ore,dorm in banci,au luat la test 3, 4,altii nu stiu nici macar formula de la delta, au luat la simulari 1...1 si ceva si totusi aia trec.Pe primul sem. trebuia sa ramanem mai multi si i-a trecut.O sa spuneti ca-s frustrat iar eu o sa spun DA,sunt frustrat! Rahaturi d-astea pe fata asa.Voi ce prere aveti, sfaturi ceva? Eu incep sa ma impac cu ideea de toamna(corigenta).
Proful vine la ore la si 20 si 25... uneori nici nu facem.
Toata clasa e la pamant,cea mai mica nota la simulari 1, cea mai mare un amarat de 6 si ceva.
Nu explica bine,nu-s singurul care se plange...dar nimeni nu are tupeu sa-i spuna in fata.
Ne cam jigneste, nu pe fata dar o face.Mi-e cam teama sa ies la tabla.

11 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Intalniti-va mai multi colegi si sfatuiti-va ce e de facut. Intocmiti o cerere la director si specificati ca nu il mai doriti ca profesor. Mare grija, aveti nevoie de semnaturile a mai mult de 50 % dintre elevii clasei voastre. Daca sunteti 30, va trebuie 16 semnaturi. Daca problema nu se rezolva,mergeti mai departe,strangeti semnaturi din toata scoala si trimiteti plangere la inspectorat sau la minister, oricum, nu lasati problema balta, aveti drepturi, exprimati-va.

| CartoonN explică (pentru suffarstar):

Ce director...ca el e directorul sad

| suffarstar a răspuns (pentru CartoonN):

Pfff...E cam urata situatia,pune mana si trage tare,fa exercitii acasa cat de multe sa stii toate la perfectie. Nu aic e sa faci,mai ales la noi in Romania nu prea te poti pune cu cadrele didactice,daca depui plangere si profu' tau reuseste cumva sa se scoata,risti sa fii exmatriculat. Eu am un profesor de mate care se poarta foarte rau cu noi,ne injura,ne e si frica sa iesim la tabla ca ne face in toate felurile,zbiara la noi,arunca cu creta sau cu cartile,e de moda veche, dar totusi, de frica invatam, si sunt la un liceu slab. Nu stiu cum reuseste dar ne baga materia in cap. Pana si repetentii inteleg. Pune mana si rupe cartea, alta solutie nu prea vad.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| nic3rr a răspuns:

Arata-i ca esti interesat, iesi mai mult la raspuns si unde nu intelegi intreaba-l indiferent ca te va insulta. Daca nu il bagi in seama o sa inceteze, crede-ma. Si foarte important, nu te certa cu el cu toate ca tu stii ca ai dreptate.

| CartoonN explică (pentru nic3rr):

E destul de nasol, nu e el profesorul ala intelegator desi asa credeam ca e...acum sa vad ce-o fi.Nu mi se pare corect ce face.

| nic3rr a răspuns (pentru CartoonN):

Stiu cum e, dar incearca sa nu-l bagi in seama si sa-ti vezi de drum. Chiar daca e director puteti sa vorbiti cu parintii vostri si sa ia masuri.

| CartoonN explică (pentru nic3rr):

Eu am vorbit cu ai mei, maica-mea s-a dus la el si au discutat.In fata parintilor tot timpul are scuze.La sedinta dupa simulari i-au sarit parintii in cap.Cum se poate sa se ia asemenea note.Mie sincer nu mi-e de notele lui, de trecere sa-mi puna, 5.Pe mine bac-ul ma intereseaza.Dar idiotul nu cred c-o sa ma treaca.

| Tudor_Uifalean_1995 a răspuns:

Am patit si eu asta ieri.Eu am note bune si intodeauna profesoara de franceza imi strica media.Preda de doi ani in scoala si pana acum am la ea un 1 un 3 si un 6(din cauza ca am ajuns cu 1 secunda mai tarziu cu lucrarea decat a specificat si mi-a scazut 2 puncte, iar apoi a venit un alt coleg cu lucrarea dar lui nu i-a zis nimic.Si sa mai zici ca exista egalitate de tratament...

| Tomy2000 a răspuns:

Hei,si eu am patit ceva de genul asta.Pe primul semestru am 5 iar pe al doilea imi iese 4, 625 iar profu meu de mate spune ca nu imi iese media.Ce sa fac? Profu meu are 45 de ani de invatamant si e fff batran iar el tipa la toti si ma tem sa-i zic 1sad

| CartoonN explică (pentru Tomy2000):

Nu-s singurullaughing Da-i naiba de profesori, noi sa fim sanatosi.Intr-adevar e frustrant cand vezi prosti mai mari ca tine cum reusesc si tu nu.Au si ei copii la randul lor si chiar asta de mate se plangea o data ca un prof. i-a trecut fiicei lui 8.40 si ca murea daca ii trecea 8.50 sa iasa 9.Deci au si ei copii si tind sa cred ca viata nu iarta nimic.