| Paulikk112 a întrebat:

Sunt clasa a 8, mi-e frica de examenele care ma asteapta.Eu vreau sa ma duc la un liceu bun, iar toate mediile din 5-8 au fost peste 9.70. Acum la sfarsit de an m-a prins o frica ca "Daca nu o sa reusesc?""Daca ma blochez " La romana nu mi-e asa frica, dar la matematica chiar imi este, chiar daca este materia mea preferata. In simulari am luat note destul de mici : 8.3 la romana ( nu m-am incadrat in timp ), iar la mate 7.85 ( stiti ca au fost doar demonstratii la partea a III, ma asteptam sa fie si volume/arii, nu prea ma pricep la demonstratii ), dar daca la examen o sa-mi dea ca in simulare, doar demonstratii? Puteti sa-mi dati niste sfaturi sa nu mai imi fie frica de examenele astea, parca m-as duce in cusca leilor cu un scut in brate...

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Pai pana acum stai bine cu cei 25% avand mediile din 5-8 foarte bune, dar media de la examene reprezinta 75% adica 3/4 si va fi decisiva.O sa reusesti cum ai reusit si pana acum! Ai grija sa te incadrezi in timp.Ideal ar fi sa termini cu vreo 5 minute inainte chiar, ca sa ai timp sa te mai verifici.Nici nu te grabi prea tare, dar sa nu fii nici prea lenta.E bine ca iti faci probleme ca sa zic asa, e normal.Copiii buni isi pun semne de intrebare, fata de altii carora nici nu le pasa.Pai daca te vei incadra in timp (stai cu ochii pe ceas tot timpul, sau ia-ti un ceas si pune-l la mana) cred ca ajungi si poate chiar treci de 9.00.Dar ai zis ca e materia ta preferata mate.Nu e rau 7, 85.Pai daca facem un calcul, cu ce ai din 5-8 mediile si ce ai luat la simulare cred ca iese sub 9, in jur de 8, 80/8, 90.Asta ar trebui sa te impulsioneze si sa te faca sa iti valorifici mai mult mediile frumoase pe care le-ai avut in acesti 4 ani, ar fi pacat sa cobori...Mai ai mai bine de o luna sa iti pui la punct neclaritatile. Sfatul pe care ti l-as da este sa nu te sperii.Acest examen este doar un inceput.Vor urma si altele:bacalaureat oral si scris, la facultate pentru admitere poate si apoi tot la facultate, examene pe baza carora ti se vor pune note. Uneori si pentru a obtine un loc de munca se da un examen.Nu te speria.Ai sansa sa iti dovedesti tie insuti ca esti puternica si ca iti poti stapani emotiile! Sa citesti cu atentie cerintele si sa raspunzi la ce ti se cere, sa scrii frumos si sa nu dai raspunsuri schematice, iar la matematica sa fii atenta la orice mic detaliu.Succes! happy

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie laughing Parca pe zi ce trece mi se accentueaza emotiile pentru examen dar meh...Incerc sa fiu cat mai calm, sa invat mai mult.Ai medii generale foarte bune deci esti avantajat, oarecum.Si eu am avut in fiecare an peste 9, 5 si in simulari am luat 9.3 la romana si 8, 45 la mate sad Eh, sper ca in examen sa fac mai bine, peste 9, 5 :d Acum am inceput sa ma pregatesc mai intens, deci iti recomand si tie asta happy Bafta!

| ElenaSA a răspuns:

Simularea a fost doar o pregatire pentru examene. Nota 8, 30 nu este mica. Mai exersezi la Matematica -demonstratii si repeti din urma si totul va fi ok. Oricum mediile V-VIII sunt mari, deci ai medii pe care te poti baza.

| Dragu_Lidia_1996 a răspuns:

Incearca sa te relaxezilaughingInainte de examen gandeste.te la un lucru care te linisteste. Exerseaza la matematica la ceea ce nu stapanesti...Ai incredere in tine...Si ..SImularie sunt intotdeauna mai grele decat examenele..oricum..Succes happy