| euAdelina a întrebat:

Buna!
Ora trecuta la muzica mi-a predat tonalitati majore si minore dar eu nu le inteleg deloc, sunt clasa a lX-a si in gimnaziu nu am facut asa ceva la muzica decat cantam as vrea ca cineva sa ma ajute sa la inteleg sau sa-mi dea un site majoritatea colegilor stiu notele si gamele dar eu nu. Poate cineva sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Hai sa o luam cu Do - Re - Mi - Fa - Sol - La - Si - Do.

Aspectul la care trebuie să fii cel mai atent este că între Mi-Fa și Si-Do este un semiton. Do-Re, Re-Mi, Fa-Sol, Sol-La și La-Si sunt tonuri.

O gamă se formează pornind de pe nota care dă numele gamei până la a opta treaptă (aceeași notă/octavă).

Într-o gamă majoră, semitonurile se află între treptele 3-4 și 7-8.
Într-o gamă minoră, semitonurile se află între treptele 2-3 și 5-6.

Mergând după logica asta, să aplicăm pe chestia cu care am început.

Deci, Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si-Do.

Am început pe Do, am terminat pe Do. Se observă că semitonurile sunt între treptele 3-4 (Mi-Fa) și 7-8 (Si-Do). Tragem concluzia că suntem în gama Do Major.

Do Major (cu relativa ei, la minor) este singura gamă care nu prezintă note alterate (cu diez sau bemol). Evident, aceste note apar în alte game.

Urmând exemplul gamei Do Major, începem de pe Re.

Treapta 1: Re
Treapta 2: Mi (+1 ton)
Treapta 3: Fa# (+1 ton)
Treapta 4: Sol (+1 semiton)
Treapta 5: La (+1 ton)
Treapta 6: Si (+1 ton)
Treapta 7: Do# (+1 ton)
Treapta 8: Re (+1 semiton)

Deci, gama Re Major este:
Re-Mi-Fa#-Sol-La-Si-Do#-Re.

Și acum un exemplu de gamă minoră.

La-Si-Do-Re-Mi-Fa-Sol-La.

Începem și terminăm cu La. Semitonurile se află între treptele 2-3 (Si-Do) și 5-6 (Fa-Sol). Concluzie: Este gama La minor.

Ține cont de faptul că între Mi-Fa, Si-Do sunt semitonuri, că într-o gamă majoră semitonurile se află între treptele 3-4 și 7-8, iar într-o gamă minoră între 2-3 și 5-6 așa cum ai văzut și poți determina orice gamă fără probleme.

Succes.

| robroy a răspuns (pentru TeoPT):

Începem și terminăm cu La. Semitonurile se află între treptele 2-3 (Si-Do) și 5-6MI-FA)nu (Fa-Sol). Concluzie: Este gama La minor, sa nu inteleaga gresit...

| TeoPT a răspuns (pentru robroy):

Scuze, n-am fost atent.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de simplu:
Gama Do major este o gama de baza, principala.Ea o are ca sora mai mica(gama minora) pe La minor.Gamele majore cu diez vin una dupa alta din cvinta in cvinta ascendenta adica din 4 in 4 tonuri ascendente.(ascendente=una dupa alta cum sunt DO, RE, MI, FA).CU diezul e usor:la fiecare gama la care urci, mai adaugi un diez(si la gama minora sau sora mai mica la fel). Gamele cu bemol descendente se succed di cvinta in cvinta descendenta.Bemolul se adauga la fiecare gama la care scazi. Daca mai ai intrebari poti sa mi le mai pui.desi sunt de abia in clasa a7 a stiu cate ceva...

| TeoPT a răspuns (pentru anonim_4396):

De când are cvinta 4 tonuri?

| Maria_Dascalescu_1960 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc