| anonim_4396 a întrebat:

Buna, parintii mei vor sa ma dea la meditatii dar eu nu prea as vrea pentru ca mi-e frica sa nu fie degeaba meditatiile. Adica eu sunt clasa a 6-a si iau note de 4, 5 si o data am luat 3. Mi-e frica sa nu raman corigenta daca tot anul o tin in ritmul asta. Eu sunt grea de cap, la meditatii...cum se procedeaza? Meditatiile ajuta pe oricine sau doar pe cei care inteleg rapid? Eu mai sunt si timida... Chiar nu stiu daca sa accept sa merg la meditatii, voi ce ziceti? Vreau sa iau macar 6-7 la teste si teze. Heeeelp si

Răspuns Apreciat de Editori
| Florin9Florin9 a răspuns:

Meditațiile sunt utile dar trebuie să ai curaj să-i spui profesorului când nu ai înțeles că nu ai înțeles și să mai explice odată, că dacă lași așa, mai devreme sau mai târziu o să fie în defavoarea ta faptul că nu ai înțeles dar ai lăsat lucrurile așa.
Și trebuie să lucrezi și acasă, exerciții asemănătoarea și să te uiți pe caietul de la meditații să încerci să înțelegi ce ați lucrat, că de exemplu dacă faceți anumite exerciții, tu te duci acasă, nu deschizi deloc caietul și îl deschizi abia la următoarea oră de meditații ca să continuați exercițiile, și tot așa, nu o să fie util pentru tine, trebuie și puțin interes din partea ta să lucrezi individual acasă cât poți.

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Meditațiile ajută pe oricine dacă profesorul care meditează știe să explice lecția pe înțelesul tău.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba timiditatea cu puturosenia!
La medictatii faci pregatire cu un profesor, care iti explica si lucreaza cu tine, pana intelegi.
Apoi iti da teme acasa si esti obligata sa le faci.
Nu cred ca este decizia ta, daca vrei sa mergi sau nu, odata ce parintii tai iti impun acest lucru, spre binele tau.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' parintii astia au binevoit in ultimii 3 ani sa stea sa faca temele cu tine?

| Clytia a răspuns:

Am făcut și eu meditații în grupe de vreo trei-patru copii, fiind toți cam la același nivel.
Trebuie să lași timiditatea deoparte, iar dacă nu înțelegi ceva de la profesorul cu care faci meditații, trebuie să-l rogi să-ți mai explice o dată, că aia e plătit până la urmă.
Să știi totuși, că degeaba faci meditații dacă nu îți dai deloc interesul și nu te mai uiți măcar o dată pe ce-ai făcut.
Meditațiile te ajută, deci apucă-te!
Mult noroc!

| Bizon95 a răspuns:

Fara meditatii SIGUR nu intri la liceu
chiar daca treci clasa (si treci clasa, in rrrrominica, profesorii vor sa scape de elevi asa ca ii trec, iar daca nu ii trec atunci li se imputa lor ca nu au fost in stare sa ii invete, asa ca nu le convine sa nu ii treaca)

insa dupa ce termini generala, nu ai nici o sansa la liceu daca nu inveti, iar meditatia e SINGURA solutie pe care o ai, asa ca da-i inainte CU AVANT SI ENTUZIASM!

| Emmmmmanuela a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai inteles... si eu vreau la meditatii dar nu stiu daca imi vor fi de folos, de aceea am intrebat aici, ca sa nu cheltuie parintii mei banii degeaba

| FaraNume1245 a răspuns:

Și nu poți merge oricum de câteva ori, să vezi cum e?

| NLS a răspuns (pentru Emmmmmanuela):

Iti vor fi de folos, dacă alegeți un profesor răbdător, și dacă ești hotărâtă sa dedici mai mult timp invatatului.
Profesorul îți explica, dar nu poate retine pentru tine/ în locul tău.

| RoCkKiD a răspuns:

Hey,

Nu, meditatiile nu functioneaza asa, nu iti baga cunostinte in cap cu forta. Alea sunt valabile daca esti dispusa sa depui extra efort si daca vrei sa le faci. In situatia ta e ca si cum ai arunca bani pe fereastra.

Ce as face in schimb in cazul tau e sa mergi la terapeut sua un consilier scolar sa vezi de ce nu inveti, in absenta unei situatii semi patologice in care ai un IQ de limita (ceea ce nu cred ca e cazul) ar trebui sa te poti descurca decent la scoala. Intrebarile ar fi. de ce nu inveti? ce te opreste? nu esti motivata? nu stii cum sa inveti? nu iti plac profesorii? nu iti place materia? ai probleme acasa?

Intrebarile ar fi multe dar de obicei cand un copil are probleme la scoala trebuie sa afli de ce le are pentru ca raspunsurile pot fi d emulte ori surprinzatoare. Eu iti sugerezi sa fii deschisa cu parintii tai si sa vorbiti de chestiile astea, ai fi uimita cate probleme se rezolva cu o discutie sincera.

| MariusAdrianCrisan a răspuns:

Buna, e ok stai linistita, nu ai dc sa fii panicata, pentru asta sunt meditatiile sa te ajute sa intelegi si notele tale sa creasca! Take care!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emmmmmanuela):

Bineinteles ca-ti va fi de folos, pentru ca va sta profesorul cu tine si-ti va explica.
In ce priveste ce cheltuie parintii, daca te doare sufletul, atunci pune mana si invata, ca de aia se sacrtica ei, ca tu sa ai un viitor bun, ca fara carte, nu ajungi prea departe.

| Sofer a răspuns:

Important e sa vrei. Daca esti genul sa se plictiseasca de lucrurile astea nu te ajuta laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Ce e timpenia asta? Zi-le celor ce intra la liceu FARA meditatii.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cineva care are note mici nu o sa intre la liceu fara meditatii... EVAH

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

La liceu nu se mai da admitere? Pai si daca are note mici fiindca parintii nu isi permit sa il dea la meditatii si nici sa plateasca aiureli gen fondul clasei si cadouri pentru profesori, si astfel e penalizat de profesori? Pina la urma mai da-l naibii si de liceu. Cimitir al tineretii mele, vorba poetului... Crede-ma ca am colegi din generala care abia daca au facut profesionala si o duc mai bine ca mine, cu mama liceului si o bucata de facultate si notele lui peste. Asta nu vor sa inteleaga multi. Avem nevoie de instalatori buni, de bucatari, de ospatari, nu de economisti, manageri si alte sf-uri la care se produc de 100 de ori mai multi absolventi decat poate absorbi piata. De calitatea absolventilor nici nu mai zic...

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Man, nu e ideea mea sa se duca la liceu!

si eu sunt perfect de acord cu tine, soarta determina unde ajungi

mai ales in rrrominica, cazuri cu facultate, licenta si masterat care au ajuns la capsuni in Spania sunt cu duiumu!

iar in sens opus, jiji becali care e clar ca e un incult, e bogat cu spume

cum era aia: LIFE IS A BlTCH and we are the clients big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Nu soarta. Prosteala si asta cu soarta. Unii sunt mai muncitori si mai determinati, chiar daca nu ii duce capul in mod deosebit. Perseverenta e cheia succesului, nu ca esti genial sau nu. AIa cu viata e ceva de genul "Life is a *** and we are all her sons and daughters."

| anonimg a răspuns:

Profesorii nu-si dau interesul sa-i invete pe copii. Ei merg inainte doar cu cei ai buni, cu cei care prind invatatura din zbor. Cu restul, s-a terminat.
Dar daca nici meditatorul nu te va invata, atunci nu ar trebui sa mai existe oameni care sa-i invete pe altii -nici invatatori, nici profesori.

Un profesor trebuie sa cunoasca modul de gandire al elevului, capacitatea de intelegere a acestuia. Numai dupa aceea il va putea invata dupa cum poate elevul sa invete, sa priceapa. Un profesor care nu stie sa explice elevului in asa fel incat elevul sa inteleaga, si profesorul sa se asigure ca elevului i-a ramas in minte lucrul invatat, acela nu este profesor.
Fiecare elev este diferit; de aceea intelegem si vedem lucrurile in mod diferit unii fata de altii.
Asadar, eu vad si inteleg ca un profesor trebuie sa stie sa invete pe altii.
Deci daca meditatorul nu te va invata, atunci trebuie sa cauti un altul.