| Ch0co a întrebat:

Stiu ca intrebarea mea este penibila si probabil toti o sa ziceti ca sunt idiot pentru ca intreb asa ceva, dar asta este situatia. Sunt clasa a 9 a si din pacate am intrat pe un profil unde se face matematica, neavand medie pentru filologie la un liceu din orasul meu. Eu mereu am fost prost la matematica dar mereu cumva am trecut. Anul acesta, nu am mai mers la meditatii, crezand ca este mai usor (sunt pe tehnologic si ma asteptam sa fie mult mai usor). Am avut doar note de 3 si 4 pe primul semestru, dar cumva am reusit sa trec cu nota 5. Acuma, in semestrul al doilea, nu am mai gasit pe nimeni care ar vrea sa faca meditatii cu mine, ca este "prea tarziu". Am un 3 si maine o sa mai iau un 2 pe un test. Profesoara mea de matematica, care se intampla sa fie si diriginta mea, ne-a amenintat pe cei care sunt in situatie de corigena. Ne-a spus sa invatam ca nu o sa ne dea note din burta, ca nu o sa ne treaca ea din mila, chiar daca este primul an si poate as avea nevoie de putina MILA acum. Ea crede ca poti sa inveti acasa foarte usor si sa iei o nota de 5. Poate asa este, dar nu si in cazul meu. Nu inteleg matematica de loc si degeaba ma uit la niste exercitii copiate de pe tabla, nu schimba faptul ca nu inteleg. Credeti ca exista vreo sansa sa ne treaca daca este si diriginta noastra, macar anul asta, ca suntem boboci? Stiu ca daca ma lasa corigent, nu o sa trec corigenta o sa raman repent. Nu vreau sa raman repetent din primul an crying. Va rog raspundeti cat se poate de serios, chiar sunt disperat, si sunt sigur ca au mai trecut si altii de pe site-ul acesta prin probleme de genul. Multumesc! sad

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materia de clasa a 9-a se trece cu toceală, asta dacă nu cumva ai uitat materia din anii trecuți. Forma trigonometrică a complexelor e mai grea, restul dacă înveți formulele pe de rost, treci. Înainte de un test sau o lucrare trece ce ai de învățat pe o hârtie mică și după înveți ce e pe hârtie pe de rost. Acuma na, e cam târziu, așa că vei intra în corigență dar stai calm, nu prea ai cum să rămâi repetent. Dacă te pică profa știu că te poți milogi de director să te treacă, cel puțin așa am auzit. Dacă vrei să tragi tare la corigență vei găsi meditatori vara.

| Claxon987 a răspuns:

Nu are rost sa te chinui asa, nu e o idee sa vorbesti cu parintii tai despre faptul ca matematica nu e de tine? si sa te mute la alt profil, trebuie sa fie ceva, parintii sunt cei mai in masura sa te ajute, macar sa vorbeasca ei cu profesoara ca intre adulti. Ma tem ca singur nu vei rezolva mare lucru

| Ch0co explică (pentru Claxon987):

Parintii mei stiu deja, si au zis ca o sa vorbeasca cu ea daca chiar ma lasa corigent, dar nu cred ca o sa rezolve mult. Si din cate stiu eu nu ma pot muta din timpul semestrului la un alt liceu.

| Claxon987 a răspuns (pentru Ch0co):

Atunci ceea ce cred eu ca vrea sa vada profesoara ta si pe ce poti sa mizezi, este faptul ca incerci. Nu doar iti plangi de mila si spui ca nu poti. Incearca macar cat de cat sa memorezi ceva teorie, sa i arati ca ai avut intentie si buna vointa

| WAYNEZ a răspuns:

Trage tare acum, ca sa nu ramai corigent, iar in vara poti sa te muti la uman daca vrei atat de mult si simti ca te descurci mai bine.Sa stii ca daca ramai corigent, n-o sa mai poti schimba profilul in a X-a.

| Anonim2006 a răspuns:

Salut! O idee ar fi daca te asculta din teorie ar trebui să repeți de câteva ori lectia/lecțiile daca o sa te scoată la table sa faci niste exerciții prima varianta ar fi sa pui pe cineva din clasa ta care a înțeles lectiilebsa îți explice. A doua variantă ar fi sa te uiți putin prin notițele notate de pe tabla și să faci câteva exerciții asemănătoare. A treia variantă ar fi sa nu înveți nimic sa fi relaxat/relaxată și să speri că o să te treacă. Astea au fost ideile mele. Succes cu corijenta!

| thesunisup a răspuns:

Un buchet mare si sofisticat de flori ti-ar imbunatatii considerabil sansele matematic vorbindwinking plus ceva bun ca florile sunt frumoase dar nu se halesccc plus capu jos si complimente daca se poate happy