| IloveSumme a întrebat:

Buna happy

Pe scurt, am dat bacul doar o singura data acum 4 ani, am picat doar matematica( nu mi-a placut niciodata), nu l-am mai dat pentru ca am avut diverse probleme personale. In prezent muncesc si ma intretin singura, am inceput meditatiile cam de o luna insa ori nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu meditatorul meu ori nu stiu, intai el imi da teorie si apoi facem ex. dar ma incurc destul de des, pentru ca si el se incurca, trebuie sa mai caute formule si asa mai departe, ideea lui este sa facem intai teorie ca apoi daca mai avem timp sa facem subiecte strict de bac. Vrea sa facem ex mai grele, pentru ca alea de la bac sa mi se para usoare, dar eu nu prea sunt de acord cu varianta asta. Faza e ca mie, in prezent, avand in vedere ca muncesc 10H pe zi, am doar doua libere, imi e destul de greu sa invat toata teoria si sa fiu as, si m-am gandit sa-i propun( sau sa-l schimb) sa facem strict subiecte de bac, pentru ca sunt cam aceleasi cerinte, nu sa pierd 2-3 H pe o teorie care poate o aplic sau nu, pentru 0, 30 puncte.Ma gandesc ca nu avem nici timp sa facem tot, si efectiv la unele chestii ma blochez, mi se pare foarte mult de retinut. Recunosc si ca de multe ori incerc sa invat dupa 10 ore de munca si nu cred ca asta e neaparat ok, organismul meu fiind la pamant. Intrebarea mea este: cum credeti ca esti mai ok, sa-mi predea lectiile tot sau sa facem variante de bac, sa-mi dea formule,definitii, etc strict pe exercitiu? Eu cred ca a doua varianta ar fi mai ok pentru mine, pentru ca sunt cam aceleasi cerinte de la an la an, si daca mai fac 2-3 luni variante cel putin 3-4-5 variante pe saptamana pe langa cele de la meditatii, eu cred ca voi pricepe ceva. Voi ce spuneti? E ok cum spun eu, credeti ca voi invata mai bine daca lucrez strict pe variante? De multe ori nu regasesc nici un ex din ce imi da el in variante...

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Teoria se poate invata pe masura ce apare nevoia de a rezolva un subiect sau altul continut in variantele bac-lui la matematica. Asadar, consider ca este mai eficient dar si mai "productiv" pentru tine sa lucrezi la variante impreuna cu meditatorul iar teoria aplicabila subiectului sa ti-o dea in format scris( din experientaa fiului meu, vorbesc!).

p.s. Ti-as sugera sa cauti un alt meditator mai adaptat nevoilor tale ( trebuie doar sa-ti amintesti (dupa 4 ani), nicidecum sa inveti lectie de lectie!).Am impresia ca, prin modul in care si-a conceput sedinta de meditatie, actualul meditator "trage" de timp si, evident, de bani!

| euuuuuuuuuu a răspuns:

Buna!
Eu dau meditatii la mate si pregătesc elevi pentru bac. Ca teorie, le recomand si le dau materiale scrise in special pentru subiectul 1 pentru ca acolo intra mai multe capitole de teorie si sunt diverse tipuri de exercitii. Acolo e esential sa știi teoria. In schimb, pentru sub 2 si 3 lucram pe variante si numai exercitii tip pentru ca teoria este greoaie si din experiență, cand elevul urmărește doar sa ia bac ul, este inutil sa se chinuie cu teoria asta. Majoritatea inteleg prin exerciții nu prin teorie si fiindca exercitiile se repetă in toate variantele este suficient sa invete metoda de lucru.
Sfatul meu este sa gasesti un alt meditator care sa se adapteze nevoilor tale, nu care incearca sa te plieze pe tine pe metoda pe care a invatat el.
Iti doresc mult succes!

| IloveSumme explică (pentru euuuuuuuuuu):

Buna,

De cand am pus intrebarea am tot cautat un mediator competent si am ajuns la concluzia ca mai bine ma folosesc de net si invat singura acasa, eu am proflilul M2 - stiinte ale naturii, imi poti spune te rog cu ce lectii sa ma pregatesc pentru subiectul 1? M ai ajuta enorm! Pentru ca nu gasesc nicaieri ceva atat detaliat, strict pe subiecte.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nici proful tau de mate si nici eu nu intelegem, cum este posibil sa rezolvi probleme, daca tu habar nu ai de teoria care trebuia aplicata acolo?
Intai inveti teoria, ca sa o stii si sa fii in stare sa o aplici in probleme si exercitii.
Stiind teoria foarte bine, orice ti-ar pica la examen, vei fii in stare sa rezolvi.
dar daca tu vrei sa intrii in probleme si habar nu ai ce teorie sau regula sa aplici acolo, cum crezi ca vei rezolva problema?
Logica ta nu face sens si nu ai cum invata ceva in felul asta.

| IloveSumme explică (pentru Violleta2022):

Nu e chiar un prof, e un student happy
Bun, cand faci exercitiile respective, pentru ca daca ai curiozitatea sa te uiti, variantele de bac sunt cam aceleasi mereu, iti explica teorie strict pe exercitiul respectiv. La asta ma refer.

| Lioana a răspuns:

Daca sunt exercitii in acele variante pe care nu le stii face, spune-i meditatorului sa ti le explice. E obligatia lui avand in vedere ca il platesti sa iti explice ceea ce ii ceri. Prioritar e sa le intelegi pe acelea.
Totusi e bine si sa inveti materia sistematic in masura in care ai timp. Dar teoria o ai in manuale. Ai putea sa-ti extragi tu pe niste foi toate formulele si teoremele si sa nu mai piarda timpul profesorul cu asta. Poate sa-ti dea trimiteri la teorie atunci cand ai nevoie de ea, atunci cand nu stii ce formula sau teorema sa aplici.

| MihaiNicu23 a răspuns:

El iti da si exercitii care sa iti antreneze mintea si sa fii mai pregatit pentru cele de la Bac.

| Tpufan123 a răspuns:

Schimba meditatorul, eventual ar fi bine sa găsești un profesor care da te ajute mai mult dar... Caută pe alt cineva!

| justmemari a răspuns:

Buna ziua,
Te felicit pentru decizia de a sustine don nou BAC-ul. Important e sa comunicati eficient, tu sa ii spui care sunt minusurile tale iar el sa lucreze acolo mai mult. Poate nici persoana aleasa nu e tocmai potrivita; sunt multe persoane care sunt stapane pe o materie sau un lucru dar nu stiu sa explice. Spune-i si acestu meditator al tau care sunt minusurile tale si gasiti impreuna o solutia pentru eficientizarea studiului. Bafta multa.