| Matematicafmm a întrebat:

Am o intrebare mai lunga

Deci mie imi place foarte mult informatica si pe ea as vrea sa ma duc in continuare,(tin sa mentionez ca sunt clasa a 8-a).

O problema ar fi matematica.Imi place si matematica dar eu timp de 3 ani(clasele 5-6-7) nu am invatat, am o profesoara foarte slaba care nu explica bine si toti parintii sau plans de ea dar degeaba.De anul asta fac pregatire dar simt ca nu am destul timp pana in vara sa invat tot.

Meditatorul meu mi-a spus initial ca o sa ma rezolve si ca este destul timp dar avand in vedere ca fac 2 ore pe saptamana este cam greu.

Si din asta ma rezum la intrebarea,daca stiti o sursa de unde pot invata lectii de matematica acasa, fiindca vreau sa invat acasa dar nu gasesc de unde, meditatorul mi-a spus ca cele mai importante lectii se fac in clasa a 7-a deci ma bazez pe lucrul asta.

Si o a doua intrebare ar fi ce credeti ca ar fi cel mai bine sa ies daca as ajunge la mate-info.(software developer, system administrator, full stack developer etc.)

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii engleza: khanacademy.org/mission/math
In plus, la liceu incepi de la 0 din nou, deci daca tragi tare poate ai sanse.

Si in legatura cu a doua, sper ca stii ce inseamna cuvintele alea si nu doar le-ai pus acolo. Ce iti place sa faci? Sa creezi jocuri, aplicatii, site-uri? Intreba-te asa pana gasesti un raspuns.

| Matematicafmm explică (pentru anonim_4396):

1.Stiu engleza destul de bine dar partea proasta ar fi ca trebuie sa invat exrem de multe teoreme si in engleza nu m-ar ajuta.

2.M-am interesat putin despre ele, dar eu voiam sa spun ce ar fi cel mai bine platit, pentru ca mie imi plac toate sincer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Matematicafmm):

Majoritatea din domeniul IT sunt platite bine, deci nu ar trebui sa te gandesti la bani. Daca te pricepi la ceea ce faci, atunci vei fi platit pe masura, daca nu, nu.