| drogh a întrebat:

Pentru faptul că la franceză sunt avansată, am nevoie şi de engleză. Cum aş putea să pricep mai bine această limbă? Ştiu să citesc şi la unele propoziţii le ştiu traducerea, însă nu la tot. Vreau o perfecţionare. O metodă? Mulţumesc.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sa GINDESTI in limba respectiva. Pina ajungi sa faci asta, nu esti decit un papagal care a invatat un nou set de cuvinte si reguli gramaticale, nimic mai mult. (No offense intended, franceza e o limba foarte frumoasa si chiar mai grea decit engleza, si spun asta din pozitia de (fost) cunoscator avansat de franceza si actualmente editor de continut in engleza/romana pe mai multe site-uri).

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Te ajut eu cu cea mai mare placere :* Ai un mesaj :*

| casablanca40 a răspuns:

Citeste carti.

| Decrepit a răspuns:

Trebuie sa faci in asa fel incat sa ai cat mai mult contact cu limba engleza.Citeste stiri,blog-uri,site-uri in engleza,uita-te la cat mai multe filme si seriale unde se vorbeste cat mai mult (gen The Newsroom sau Breaking Bad),asculta multa muzica, atat timp cat ai lyrics-urile in fata - in special underground rap american si britanic, ajuta si mai mult daca esti dezvoltat in cunostinte - si incearca sa gandesti, poate si sa scrii, cateodata in engleza.Sau vesnicele si pitorestile meditatii, desi eu as spune ca mai bine nu platesti niciun ban si mai si inveti limba.

| Melinda1219 a răspuns:

Http://livemocha.com/ intră şi pe aici

| Fealure a răspuns:

Cel mai bine înveți când te meditezi cu un profesor „din-afară" (adică altul decât cel de la ore), pentru că sunt mult mai receptivi, iar dacă găsești omul potrivit atunci poți fi sigur/ă că o vei învăța foarte repede. Dar dacă încerci fără ajutor specializat nu o să ai prea mari sorți de izbândă, crede-mă, pentru că teoria nu se pricepe așa ușor.

| Alexutzu04742 a răspuns:

Pai te poti perfection prin meditare la engleza cu profesoara sau profesorul.

| xmihaEllA97 a răspuns:

Daca gasesti vreo metoda, te rog sa-mi spui si mie.ms