| Sfaterly a întrebat:

Acuși plec în Anglia și nu mă descurc prea bine cu limba. Știu să citesc, să scriu, vocabularul, traducerea.dar nu mă prea pricep la formulat propoziții.
Da-ți-mi câteva exemple de propoziții și alături traducerea lor. De exemplu cum sa cer ceva dacă merg într-un magazin, sau cum sa întreb cât e ceasul.din ăstea.
Funda! happy big grin

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu totusi nu pricep, spui ca stii sa scrii dar nu stii sa formulezi propozitii, cum vine asta?
Ce scrii atunci, daca nu stii sa formulezi propozitii?

Nu te ajuta cu nimic daca inveti cateva fraze pe de rost, pentru ca, ai nevoie sa inveti structura de a formula propozitii, sa conjugi verbele, sa le pui la timpurile corecte si sa inveti se te adresezi politicos.

De exemplu, ce scrie userul de mai sus:
"Give me one bread, please/ da-ti-mi o paine, va rog " nu este chiar forma cea mai politicoasa, cand te adresezi cuiva.
degeaba spui la sfarsit "please" daca ii spui "give me"
O forma politicoasa de a cere ceva cuiva este "May I have..." ori: " I would like to buy...".
De aceea ai nevoie sa iei cursuri de engleza, sau sa inveti dupa niste cursuri online, ca sa te exprrimi corect si politicos in acelasi timp.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1, citeste mult https://www.wattpad.com pronunta cu voce tare ceea ce citesti https://translate.google.ro/? hl=ro
2, asculta multe podcast urii audio Https://www.youtube.com/watch?v=itlyNcGYOiw
3, incearca sa scrii in fiecare zi ce ai facut in ziua aia
4, vorbeste cu tine insati, creaza propoziti sau cauta pe cineva cu care sa vorbesti https://www.conversationexchange.com/index.php?lg=de
5, verbe, adjective, substantive
http://www.ef.com/english-resources/english-vocabulary/top-3000-words/
http://www.linguasorb.com/english/verbs/most-common-verbs/

6,testeazate daca ai prins ceva din ceea ce ai invatat
http://www.cram.com/
copiezi cuvantul in casuta in lb rom si lb engleza si pot juca multe jocurii sa vezi daca ai memorat ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Veiz ca sunt cursuri online, cauta-le si invata!

| Legion7X a răspuns:

Uite câteva exemple:
Forma politicoasă:
Would you like tell me what the time is it?
traducere
Ați dori să-mi spuneți cât este ceasul?
Would you like tell me what bus should l take so that to get city?
traducere
Ați dori să-mi spuneți ce autobuz ar trebui să iau ca să ajung în oraș?
Could you tell me please if have you got bread, sugar, onion?
Traducere :
Puteți să-mi spuneți vă rog frumos dacă aveți pâine, zahăr, ceapă?

l'm here just few days so l need to get somethink to work or flat where like to stay until will manage myself
Traducere
Sunt aici numai de câteva zile și am nevoie să găsesc ceva de muncă s-au un apartament unde vreau să stau până când o să mă descurc însumi.

| Justme111 a răspuns:

I want to buy this/vreau sa cumpar asta
Give me one bread, please/ da-ti-mi o paine, va rog
Tell me what time is, please/spune-mi cât e ora, te rog.
How much is this/cst costa asta
Can i use your phone for a minute?/pot folosi telefonul tau pentru un minut?
Cam atatea imi vin in cap acum. Scrie-mi pe Facebook daca vrei.

| JoleneSth20 a răspuns:

Bună! Și eu am această problemă. Cunosc limba mai mult decât de nivel conversional, ba chiar puţin peste mediu și încă încerc să mă,, perfecţionez''. Scriu corect, înţeleg un video fără subtitrare, dar când e de vorbit... Boom! laughing
După ce termin cursurile am în plan să merg în Anglia, să locuiesc o perioadă pentru a interacţiona cu oamenii, pentru a evolua ca și persoană, dar și în carieră. Deci nu ești singurul! big grin
Referitor la întrebarea ta, te pot ajuta cu un ghid de conversaţii român - englez și ar fi bine să-l înveţi într-un mod logic, nu mecanic, dacă vrei să-ţi folosească cu adevărat. Ghidurile le găsești în librării sau chiar online. Așa îl ai oricând la îndemâna.
O zi frumoasă! happy

| smekerul69 a răspuns:

How are you doing?= Ce Faci? Dar apropo e si google translate