| Adelina_Ella_1995 a întrebat:

poate sa imi spuna cineva daca este in Danemarca universitate de medicina? eu am cautat specializarile de la universitatile lor dar nu am gasit medicina. Si pe langa asta, stie cineva daca se poate realiza un transfer de aici la o facultate acolo? multumesc

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Da, peste tot sunt facultati de medicina. Uite un exemplu: http://www.medicine.aau.dk/
Trebuie sa le scrii lor si sa ii intrebi. Teoretic se poate, dar depinde tu ce facultate ai facut, ce materii ai avut, cum s-a predat si cum e acolo. Daca acolo se preda altcumva nu o sa iti aprobe transferul. Si daca ti-l aproba o sa trebuiasca sa dai majoritatea examenelor pe care le-au dat ei in anii precedenti, nu stiu daca iti echivaleaza ceva. Cel mai bine gasesti facultatea la care vrei sa mergi si le scrii un email. Daca chiar vrei eu zic ca mergi si fa-o de la 0... Daca esti din 95 probabil ai facut maxim 3 ani de facultate. Mai bine ii mai faci odata acolo si vezi exact cum sta treaba. Poate ei au avut materii in primii 3 ani pe care tu nu le-ai facut... Si sa recuperezi tot de capul tau nu cred ca e posbili.