| Ana9317 a întrebat:

poate sa imi spuna si mie cineva niste asemanari si deosebiri intre text si film pentru d-ale carnavalului de caragiale?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Te referi la textul piesei de teatru față de cel al filmului? Nu?
În general scenaristul a respectat mult din textul lui Caragiale.
Dar, pentru că piesa de teatru are mai puține posibilități de extindere decît filmul, e normal ca deosebirile să existe și ele nu sînt puține.
Pentru că regizorul de film a făcut un film, deci o ecranizare după piesa lui Caragiale, și nu a filmat piesa de teatru ( spectacolul cu piesa de teatru), vezi cazul filmului cu „O scrisoare pierdută".
Plus că ordinea întîmplărilor episoadelor din film nu este aceeași cu aceea din piesă, chiar dacă povestea e cam aceeași.
Plus că în film regizorii Aurel Miheles și Gheorghe Naghi au inclus și mare parte din piesa „Conul Leonida față cu reacțiunea".