| andreiveradu a întrebat:

Cine a citit tom sawyer si amintiri din copilarie poate sa imi spuna si mie niste asemanari si deosebiri intre ele? id-ul meu este andrei_bogdan733
Funda si voturi

Răspuns Câştigător
| petrica1111 a răspuns:

Asemanarea ar fi Personajele principale: cam aceeasi varsta, se povestesc diferite patanii.
Diferentele ar fi ca in amintiri din copilarie, Ion Creanga isi relateaza in mare parte ceea ce a facut el, cu mici adaugiri, deci este un text nonfictional.Pe cand in Tom Sawyer, Twain inventeaza povestile si relatarile despre personajul sau principal, deci este un text fictional

| MFShui a răspuns (pentru petrica1111):

Felicitari. Mai vad si lume citita pe TPU!

| petrica1111 a răspuns (pentru MFShui):

Multumesc.Imi place mult sa citesc
big grin

3 răspunsuri:
| Radux a răspuns:

O diferenta ar fi tara unde se aflau cele doua personaje!