| Crina594 a întrebat:

Bună! Poți face școală profesională dacă nu dai examenul național de capacitate? Și ce documente trebuie pentru înscrierea la școala profesională?

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Examenul national de capacitate? Cred ca tocmai ai facut ceva nou, sa speram doar ca nimeni din ministerul educatiei nu sta pe TPU, caci altfel e vai de noi (elevii). Din cate am citit in brosura este posibil acest lucru, insa nu iti recomand. Nu vei putea participa la repartizarea computerizata si doar in caz ca raman locuri neocupate de cei ce au dat Evaluarea Nationala, acestea " vor fi puse la licitatie " fie pentru cei care au dat examenul dar care au trecut prea putine coduri pe lista (de exemplu, sa treci un cod al unei specializari de la un liceu la care ultima medie a fost 9, 72 iar elevul a avut 7, 86 sa spunem), fie pentru cei care nu au dat examenul. Mai bine il dai, fiindca fara el ai sanse reale sa nu fii repartizat / repartizata unde iti doresti (sau undeva. E posibil sa nu ai unde te duce si sa pierzi un an) Cel mai bine citesti brosura de admitere sa te lamuresti si singur / singura. Dar de ce nu vrei sa il dai?

| Crina594 explică (pentru isemilia):

Vreau să îl dau dar doar am întrebat dacă pot intra la profesională fără examenul național

| isemilia a răspuns (pentru Crina594):

In regula, am inteles eu gresit atunci. Succes la examen!