| thedream a întrebat:

prieteni! Am nevoie de multe curiozitati despre delfini! Cine stie si ma ajuta cu multe curiozitati primeste fundita! Multumesc!

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

*Delfinii ii poti intalni cel mai des in Golful Rechinilor(in renumita plaja Monkey Mia) din vestul Australiei.
*Conform unor vechi legende,delfinii si balenele se trag din constelatia Sirius,de unde au venit pentru a-i invata pe oameni ce este bucuria happy.
*Delfinii se plictisesc repede si depisteaza imediat trucurile folosite de dresori.
*Sunt considerate printre cele mai inteligente fiinte de pe fata Pamantului.
*Delfinii sunt mamifere.
*Delfinii ii ajuta pe indivizii slabiti sau raniti(au existat cateva cazuri), un fenomen rar intalnit in salbaticie.
*Delfinii comunica prin intermediul ultrasunetelor, folosind in comunicare circa 14.000 de semnale distinctive.
*Au mirosul slab,vazul si sensibilitatea redusa la atingere insa au un auz dezvoltat.
*Delfinii dorm foarte putin:Nu au nevoie decat de doua ore de somn pe noapte.
*In timpul somnului,pot fi vazuti la suprafata apei cu un ochi deschis.
*Speciile gregare de delfini precum delfinul patat traiesc in grupuri de la zece la cateva sute de indivizi.
*Delfinii colaboreaza in timpul meselor:cand unul se hraneste,celalalt sta de paza,pentru a nu aparea vreun rechin sau vreo orca.
*Delfinii se "alatura" bancurilor de ton,hranindu-se cu aceleasi organisme.Din pacate,tonul reprezinta o prada de pret pentru pescari, in plasele carora cad, adesea, si delfinii.

happy