| Yhugato a întrebat:

Buna prieteni,sper sa ma ajutati,deci uitati cum stau lucrurile,am o profesoara de romana,este si diriginta mea si este cam severa. Vineri am uitat sa scriu niste cuvinte din dex de pe internet,nu am fost singurul,adica nimeni nu si-a mai scris,dar profesoara tot mie imi spunea ca-mi pune 3, eu sunt un baiat care merge zilnic la scoala, pana acum nu am avut medii generale sub 9:50 etc,faza este ca daca ceilalti nu-si scriu tema nu zice mai nimic,dar cand eu nu mi-o scriu,nu ca nu as fi vrut sau ceva,repede comenteaza,si nu este prima data,adica restul sunt bata si la sfarsitul anului vin cu medii astronomice,iar eu care ma bat cu,capul de pereti sunt mereu amenintat, vorba este ca altii care frecventeaza barurile,berea si tigarile mai des decat scoala,tot trec anul scolar,pentru ca "pune cuvant directoareaw" am fost de fata toata clasa cand spunea astea,de mai multe ori,ok cam am sarit de la subiect,dar vreau sa stiu daca pot sa fac ceva,sa o amenint pe diriga daca tot continua asa,temele sa le incepem de la aceleasi dezavantaje si avantaje,sa o scriem toti,daca nu sa ne scada puncte sau ceva, cred ca asa ar fi cel mai corect,dar nu-i dupa mine! Plus ca mie nu-mi convine sa treaca ceilalti clasa pe spatele meu, va dati seama! Deci please ajutor! Funda + vot! mersi

Răspuns Câştigător
| lizucalisuca a răspuns:

Cu siguranta are pretentii de la tine mai mari decat de la ceilalti, de-aia sta pe capul tau. Totusi e o presiune nedreapta asupra ta asa ca ar trebui sa iti faci curaj iar dupa ora sa soliciti sa vorbesti cu ea in particular. Sa ii spui ca tu muncesti foarte mult si ca esti foarte stresat, in comparatie cu toti ceilalti colegi si sa o intrebi daca e ceva cu care o superi in mod special. In felul asta nici nu vei parea prea indraznet, nici nu va simti ca o ataci dar vei deschide calea spre un dialog. Chiar daca nu iti va spune pe loc, poate ii va da de gandit si te va lasa mai moale. Dar in functie de ce iti spune poate iti gasesti curajul sa-i spui ca te simti inconfortabil si ca simti o presiune foarte mare si ca nu e drept ca tu sa muncesti iar altii sa isi asume meritele. Succes!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil de la tine se așteaptă ceva mai mult, dacă restul sunt bâtă.

| CVane a răspuns:

Eh,asa am si o diriga' doar ca ea nu are tupeul sa comenteze cu un ton mai apasat la noi.Dar tot zice iti pun 3 iti pun 3 asta in fiecare zi/ora cand avem cu ea, de obicei zicem ''Gata, sunt cuminte'' si s-a rezolvat treaba, asa e ea chiar daca diriga mea e cam ciudata.
Iar ca sa o ameninti nu prea e bine. Pana la urma are asteptari de la tine daca tot zici ca ai note de 10, 9 si inveti bine, iar ca sa o ameninti nu e bine cam deloc, fiindca poate sa iti puna note mici 2, 3 cand te vede ca faci ceva, nu inveti ceva etc. Dar poti discuta cu ea fara probleme o intrebi De ce? Sa vorbesti cu cineva de la inspectorat...Mai bine nu.

| Cerby a răspuns:

Cam incurcata treaba.......sa zic daca se i-a numai de tine dirigata nu-i asa de grav ca are pretentii ca esti copil bun etc.(diriga nu are nicio vina)
mai rau ca diriga se comporta asa din cauza directei deci ar trebui sa gasesti o cale cand primeste "mita"ca sa-i treaca si vorbeste cu cineva de la inspectorat ca poate te ajuta